Clubul Sportiv OK Silva Câmpina a câștigat un proiect finanțat de la bugetul local în baza Legii 350 prin care a desfășurat un curs de inițiere în orientare sportivă.
Evenimentul a avut loc pe baza sportivă de la Căminul Petrol și a fost prima acțiune la care a participat și noul primar al municipiului Câmpina, Irina Nistor.
Aproximativ 120 copii de la Școala Gimnazială ”Ion Câmpineanu” au participat la acest curs de inițiere, unde au avut de parcurs inclusiv un traseu tip labirint. Potrivit președintelui CS OK Silva Câmpina, Mihai Tudorache, ”am încercat să aducem un număr cât mai mare de copii către sport, către mișcare în aer liber, iar cei mai buni zece dintre cei care au participat la această acțiune vor merge la începutul lunii noiembrie la un stagiu de pregătire la Piatra Arsă. Iar eu sper ca mare parte dintre ei să continue tradiția acestui frumos sport, care aduce atâtea satisfacții și prin care am pus Câmpina pe harta orientării sportive la nivel național și chiar internațional”.
Toți copiii prezenți la această acțiune au primit mici cadouri.

În al treilea meci al grupei de la turneul euro-regional, CS Câmpina a învins formația Dunărea Giurgiu cu scorul de 29-14.

În aceste zile, la Bacău, în Sala ”Doina Melinte”, are loc Campionatul Național de Atletism pentru sportivi sub 16 ani, competiție la care participă și sportivi de la CSS ”Constantin Istrati” Câmpina.

Un meci cu 11 goluri nu poate fi un meci urât... A fost o adevărată hemoragie de goluri, CS Câmpina stabilind un veritabil record, chiar dacă acest scor nu reprezintă cea mai mare diferență înregistrată în acest campionat.

Jocurile etapei a 18-a se desfășoară pe parcursul a două zile, sâmbătă și duminică. Iată rezultatele consemnate până acum și clasamentul la zi: