La jumătatea lunii octombrie, de Sfânta Cuvioasă Parascheva, la Breaza are loc tradiţionalul târg de toamnă, prilej de mare sărbătoare pentru localnici și oaspeții lor. Dar pentru că 2018 este un an special, administrația locală a dorit să marcheze într-un mod aparte Centenarul Marii Uniri și va organiza sâmbătă, 13 octombrie, un eveniment deosebit - "De 7 ori Breaza".
Acest eveniment constă în unirea simbolică a celor şapte localităţi din România care poartă numele Breaza, pentru că, în afara celei din judeţul Prahova, în ţară mai sunt alte şase localităţi cu acelaşi nume în judeţele Bistriţa, Braşov, Buzău, Mureş, Neamţ şi Suceava. La invitaţia primarului Gheorghe Richea, toţi primarii celorlalte localităţi cu același nume vor veni la Breaza de Prahova, unde vor participa sâmbătă, 13 octombrie, la semnarea unui hrisov şi vor parafa existenţa magică sub semnul cifrei şapte. Evenimentul este programat să înceapă la ora 14.00, la sediul Primăriei Breaza, iar după festivitatea propriu-zisă, în piața din fața Primăriei, va urma un moment artistic susţinut de Ansamblul Folcloric "Ca la Breaza" și de ansambluri folclorice din celelalte localități care poartă numele BREAZA.
După cum au anunțat organizatorii și Inspectoratul Județean de Poliție Prahova, pentru buna desfășurare a evenimentelor, în zilele de 12, 13 și 14 octombrie 2018, în intervalul orar 8.00-21.00, circulația rutieră va fi închisă în Breaza pe străzile Vasile Alecsandri și Ocinei (DJ 101R) - tronson cuprins între intersecția cu Republicii și intersecția cu Strada Caraiman. Rutele ocolitoare sunt: Strada Sunători - Strada Erou Colonel Popovici - Strada Victoriei - Strada Caraiman și Strada Republicii - Strada Armoniei - Strada Ocinei.

Următoarea ediție a Seratelor Culturale Elstar marchează o premieră, prin locul inedit în care au loc - sala de festivități de la Grădinița nr. 2 din Filipeștii de Pădure. Evenimentul va avea loc joi, 14 mai, de la ora 17.00.

În cadrul Seratelor Culturale Elstar de la Câmpina, vineri, 8 mai, au fost lansate volumele „Visul post-punk” - de Alin Dimache și „Valea Săpunului” - de Andrei Zbîrnea.

Următoarele trei zile înseamnă tot atâtea prilejuri de sărbătoare, marcându-se diverse momente istorice de mare însemnătate în istoria României, dar și a Europei.

Duminică, 10 mai 2026, la Câmpina va avea loc cea de-a XXV-a ediție a Festivalului-Concurs de Interpretare Pianistică "Iulia Hasdeu", un eveniment extraordinar organizat de Asociația Culturală "Paul Constantinescu - 2009" Ploiești, reprezentată de profesor universitar doctor Sanda Hîrlav-Maistorovici.