Au trecut doar câteva zile de când a fost votat bugetul național, acum, conform legii, urmând ca în termen de 45 zile să fie aprobate și bugetele locale. Adică, undeva imediat după 25 martie 2025.
Profitând de prezența fostului viceprimar al municipiului Câmpina, Adrian Pițigoi, la emisiunea ”UPDATE”, am abordat și subiectul bugetului local, insistând pe câteva proiecte despre care Adrian Pițigoi crede că ar trebui incluse în bugetul acestui an.
”Este nevoie de cumpănire în alcătuirea bugetului local și de necesitatea identificării priorităților câmpinenilor. În viziunea mea, în primul rând trebuie să avem curățenie, un iluminat public de calitate, Strada Orizontului - care reprezintă o adevărată centură a Câmpinei, Drumul Taberei - un culoar care leagă două cartiere importante ale Câmpinei, Strada Ion Câmpineanu. O prioritate trebuie să fie și anveloparea blocurilor, care înseamnă bani în buzunarul câmpinenilor - facturi mai mici la încălzire, dacă se montează și panouri fotovoltaice - reducerea facturilor la iluminatul pe scări sau lift. În plus, o anunț pe doamna primar că termenul de depunere a proiectelor pentru finanțarea anvelopării blocurilor cu fonduri europene și o cofinanțare de numai 3% s-a prelungit până la 31 mai”, a afirmat Adrian Pițigoi.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Doi copii sunt dați dispăruți și căutați de autorități. Ambii sunt elevi ai Liceului Tehnologic „Constantin Istrati” Câmpina.

HidroPrahova informează că în municipiul Câmpina vor fi executate lucrări de investiții pentru înlocuirea unui tronson al conductei de alimentare cu apă, la intersecția străzilor Orizontului cu Sălaj. Intervenția este necesară pentru creșterea siguranței și eficienței în exploatarea sistemului de distribuție.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o fotografie, surprinsă în această dimineață în cartierul Turnătoriei, undeva între blocurile din acest cartier.

Zeci de oameni din Telega sunt în continuare izolați, după ce apele pârâului Mislea, care traversează satul Telega Vale, au făcut impracticabilă singura cale de acces spre acele gospodării.