Discuția despre tronsonul respectiv al Bulevardului Carol I a avut loc în cadrul ședinței de ieri a Consiliului Local Câmpina. Circulația în zonă este cumplită. Carosabilul a fost frezat la începutul săptămânii și așa a rămas, pentru că a plouat, a nins și iar a plouat. Iar meteorologii anunță că de săptămâna viitoare iarna se instalează în toată țara. Nici nu vrem să ne gândim cum se va circula la Câmpina, dacă prognozele se adeveresc.

În perioada 1-10 iulie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Siguranța Școlară al Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au desfășurat activități informativ-preventive în baza Planului de măsuri pentru creșterea gradului de siguranță a cetățeanului și menținerea climatului de ordine și siguranță publică pe timpul sezonului estival, precum și în contextul campaniei naționale de informare „Când martorul vorbește, bullyingul tace!”.

Primăria Câmpina intenționează să modernizeze cât mai multe locuri de joacă din municipiu, iar în prezent se lucrează la cel de pe Bulevardul Culturii, din apropierea Casei Căsătoriilor.

Fundația Zamolxes din Câmpina derulează un nou proiect Erasmus, un proiect pentru tineri privind incluziunea acestora prin muzică.

Câmpina are mai multe personalități cărora le-a fost acordat titlul de Cetățean de Onoare, dar, din păcate, despre tot mai mulți dintre aceștia se vorbește la timpul trecut, lista celor în viață scurtându-se de la o zi la alta.