Poate și după tragedia de la Caracal, la nivel național, polițiștii au continuat o adevărată vânătoare de "pirați rutieri". Numai în perioada 1-4 august, conform purtătorului de cuvânt al IJP Prahova, au fost controlate peste 21.000 de autovehicule. În Prahova, au fost verificate 300 de autovehicule, în opt cazuri demonstrându-se că se efectuau curse clandestine de persoane contra-cost.
La nivelul județului Prahova, au fost verificate peste 300 de autovehicule. În cadrul acestei acțiuni, conducătorii auto au fost testați și cu aparatul etilotest, fiind constatate 274 de contravenții. Dintre acestea, opt sancțiuni au fost aplicate conducătorilor auto care efectuau în mod ilegal transport de persoane contra-cost. Conducătorii auto au fost sancționați cu amendă contravențională în valoare de 1.000 lei, fiindu-le reținut certificatul de înmatriculare și retrase plăcuțele cu numerele de înmatriculare în vederea suspendării dreptului de a utiliza vehiculul pentru o perioadă de șase luni. Polițiștii dau asigurări că astfel de acțiuni vor continua.
(Sursa foto - IJP Prahova)

Tribunalul Prahova a respins pe 30 decembrie contestația formulată de comisarul-șef de poliție Ion Laurențiu Iordan care a fost acuzat de tentativă de viol în incinta Școlii de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" Câmpina.

Chiar dacă este o perioadă a sărbătorilor, chiar dacă peste noi vin tot felul de coduri meteorologice, totuși, ecourile documentarelor privind mersul justiției nu s-au stins și încă mai sunt oameni care privesc foarte circumspect ceea ce se întâmplă în această putere a statutului român.

Singura condiție din proiectul legislativ depus zilele trecute în Parlamentul României pare a fi obligativitatea ca blocul să fie construit înainte de 1990.

În perioada sărbătorilor de iarnă, caracterizată de un trafic rutier intens, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au intensificat activitățile de prevenire, monitorizare și control, pentru asigurarea respectării legislației rutiere și siguranței participanților la trafic.