Un final de săptămână cu multe emoții la Colegiul Militar "Dimitrie Cantemir" din Breaza. Cu ocazia Zilei Unirii Principatelor Române a avut loc un concurs de drill la care elevii din toți anii de studiu și-au demonstrat aptitudinile și deprinderile de la orele de pregătire militară.
Elevii s-au antrenat cu seriozitate pentru a pune la punct un exercițiu de instrucție de front fără armă care să arate perfect, să fie complex și spectaculos, și care să le aducă un loc fruntaș în cadrul concursului de drill. Așa cum era de așteptat, competiția a fost foarte strânsă. Juriul, format din cadre militare și elevul plutonier adjutant Răzvan Manea, a urmărit: execuția, complexitatea, coordonarea, ținuta și comanda. Deplasarea în pas de defilare cu cântec a adăugat o notă în plus participanților.
Ulterior, într-un cadru festiv, au fost premiate detașamentele care au executat exercițiul de drill. Locul I a fost obținut de elevii claselor a XII-a, din Compania I; locul al II -lea a revenit Companiei a IV-a, formată din elevi ai claselor a XI-a; locul al III-lea a fost adjudecat de Compania a II-a, formată din elevi ai claselor a IX-a; locul al IV-lea a revenit Companiei a III-a, formată din elevi ai claselor a X-a.
Pe același platou unde au loc cele mai importante și frumoase evenimente de la “Cantemir”, elevi, profesori și cadre militare s-au reunit pentru a sărbători împlinirea a 166 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române. Activitatea a fost deschisă de comandantul colegiului, colonel Mihail Șerban-David, iar directorul instituției, profesor dr. Aurel-Constantin Soare, a vorbit despre însemnătatea zilei de 24 Ianuarie, o zi a sărbătorii identității noastre naționale și a temeiniciei neamului românesc. La final, cu toții s-au prins în Hora Unirii.
(Sursă foto și video - Colegiul Militar "Dimitrie Cantemir")

În perioada 24-26 martie, la Breaza va avea loc cea de-a VI-a ediție a Festivalului folk "OM BUN" - In Memoriam Victor Socaciu.

Seratele Culturale Elstar aniversează vineri, 13 martie, ediția cu numărul 150, un adevărat maraton cultural fără precedent pentru Câmpina.

La Spitalul de Psihiatrie Voila a fost mare sărbătoare. La 1 martie s-au împlinit 55 ani de la înființarea instituției, aniversare sărbătorită astăzi. Un prilej de aduceri aminte, de bucurie, de premiere, de o vorbă bună, de un zâmbet și o floare...

Asociația Câmpina Tânără va organiza un eveniment special dedicat Orei Pământului, în colaborare cu programul național Cantus Mundi și Corul Național de Cameră "Madrigal - Marin Constantin". Evenimentul va avea loc pe 27 martie, de la ora 19.00, pe scena Casei Tineretului din Câmpina.