Aproximativ trei hectare de vegetație au luat foc, luni după-amiază, în zona Valea Târsei, lângă Breaza.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Prahova, au intervenit pentru localizarea și lichidarea acestuia 17 pompieri militari cu o autospecială de stingere, trei autospeciale de primă intervenție și comandă și un UTV, cu sprijinul a doi pompieri din cadrul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Breaza și cinci lucrători ai Ocolului Silvic.
Incendiul s-a manifestat pe o suprafață de aproximativ 3 ha de fond forestier, pădurea fiind formată din puieți de foioase.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Polițiștii prahoveni au pus în executare în această dimineață patru mandate de percheziție domiciliară, pe raza orașului Răcari, județul Dâmbovița, într-un dosar penal ce are ca obiect săvârșirea infracțiunii de înșelăciune.

Conducerea Inspectoratului Județean de Poliție Prahova a prezentat, în cadrul unei conferințe de presă, o sinteză a raportului instituției pentru anul 2025.

Creșterea eficienței energetice la Spitalul Municipal Câmpina a reprezentat, fără îndoială, unul dintre cele mai problematice și sensibile proiecte preluate de actuala administrație locală de la fosta conducere a municipiului.

În aceste momente, are loc la București, în Piața Victoriei, în fața sediului Guvernului, o acțiune de pichetare, o formă de protest al sindicatelor din educație.