Marți, 13 septembrie, începând cu ora 10.30, la Bănești, la Monumentul lui Aurel Vlaicu va avea loc un șir de manifestări dedicate comemorării pionierului aviației românești, al cărui ultim zbor s-a frânt pe câmpul de la sud de Bănești în fatidica zi de vineri, 13 septembrie 1913.
Ca în fiecare an, Primăria comunei Bănești, împreună cu Baza Aeriană de Instruire și Formare a Personalului Aeronautic ”Aurel Vlaicu”, organizează comemorarea pionierului aviației românești - inginerul Aurel Vlaicu.
Programul manifestărilor va cuprinde intonarea Imnului Național, slujba de pomenire, alocuțiuni, depunerea de coroane și salutul aviatorilor civili și militari.
Un eveniment care nu trebuie ratat de oricine iubește zborul, aviația, fascinația pe care acestea o exercită dintotdeauna asupra omenirii.

Seratele Culturale Elstar ridică serios ștacheta calității evenimentelor pe care le organizează, găzduind miercuri, 20 mai, de la ora 17.30, la Librăria Elstar, un moment de excepție.

Librăria Elstar s-a dovedit neîncăpătoare în fața mulțimii de oameni care a dorit să participe la lansarea volumului „tandem dodo”, publicat la Editura Elstar, de Maria Dobrescu și Florin Dochia.

Seratele Culturale Elstar au poposit joi seară la Filipeștii de Pădure, în sala de festivități a grădiniței din localitate, unde a avut loc prima lansare de carte din Filipeștii de Pădure.

Casa de Cultură ”Geo Bogza” Câmpina a transmis un comunicat privind ediția din acest an a Festivalului Național de Teatru ”Eusebiu Ștefănescu”.