Biblioteca Municipală din Câmpina împlinește 67 de ani de existență. Tot în acest an se împlinesc 110 ani de când academicianul Constantin I. Istrati a înființat prima biblioteca publică din Câmpina, la Școala de băieți nr. 1. Se întâmpla în anul 1906, iar acea bibliotecă avea în jur de 4.200 de volume donate de Constantin I. Istrati și prietenii săi.
Așadar, în 2016 avem o dublă sărbătoare a cărții la Câmpina, o sărbătoare care va fi marcată vineri, 30 septembrie, la Biblioteca Municipală 'Dr. C.I. Istrati'. Evenimentul va începe la ora 14.00 și va include:
- acordarea premiilor pentru 'Cititorul anului'
- expunerea 'Biblioteca din Câmpina, file de poveste' a profesorului Alin Ciupală
- lansări de carte: 'Dincolo de cuvinte' - Venera Badea, 'Cântece de lăutar pribeag' - Alexandru Ștefan (Sașa), 'Mit și simbol în proza fantastică românească: I.L. Caragiale, Mircea Eliade, Vasile Voiculescu' - Corina Elena Cernica, 'Stare de lectură' (vol. 2) - Florin Dochia
- recital de vioară susținut de Venera Badea
- o expoziție de pictură a Corinei Chirilă
Evenimentul este organizat de Primăria Câmpina, Consiliul Local și Biblioteca Municipală, în colaborare cu Societatea Scriitorilor Prahoveni.

La Casa Tineretului s-a desfășurat, week-end-ul trecut, cea de-a XX-a ediție a Concursului muzical județean "Suflet de copil", organizat de Clubul Copiilor din Câmpina, instituție condusă de profesor Alice Botoacă, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Prahova. Coordonatorul acestui proiect este, încă de la prima ediție, profesorul de canto Ruxandra Brezeanu.

Seratele Culturale Elstar ridică serios ștacheta calității evenimentelor pe care le organizează, găzduind miercuri, 20 mai, de la ora 17.30, la Librăria Elstar, un moment de excepție.

Librăria Elstar s-a dovedit neîncăpătoare în fața mulțimii de oameni care a dorit să participe la lansarea volumului „tandem dodo”, publicat la Editura Elstar, de Maria Dobrescu și Florin Dochia.

Seratele Culturale Elstar au poposit joi seară la Filipeștii de Pădure, în sala de festivități a grădiniței din localitate, unde a avut loc prima lansare de carte din Filipeștii de Pădure.