În urmă cu câteva zile scriam despre un incendiu izbucnit la containerele de colectare selectivă a gunoiului de la intrarea pe Aleea Energiei dinspre Strada Schelelor, din municipiul Câmpina. Incendiul s-a produs pe 2 ianuarie, în urma propagării focului fiind distruse parțial și două mașini, chiar dacă într-o primă fază s-a vorbit despre un singur autovehicul afectat.
După stingerea incendiului de către pompieri, Poliția Municipală Câmpina a început cercetările pentru identificarea autorului/autorilor incendiului, cu atât mai mult cu cât s-a demonstrat că focul pornise din interiorul unuia dintre containere. După cercetările de rigoare, astăzi, 6 ianuarie, polițiștii i-au identificat pe autori - doi băieți de 13 ani, ambii domiciliați în Câmpina. Cei doi minori au fost audiați la sediul Poliției Municipale în prezența părinților și au detaliat modul în care au produs incendierea containerului - cu o brichetă, unul dintre ei a aprins o hârtie pe care a aruncat-o pur și simplu în containerul respectiv, după care amândoi au fugit.
Părinții minorilor s-au angajat în fața polițiștilor că vor discuta cu proprietarii autoturismelor avariate în vederea acoperirii prejudiciului. De asemenea, părinții vor trebui să discute și cu reprezentanții Primăriei pentru acoperirea prejudiciului creat prin distrugerea acelor containere destinate colectării selective a gunoiului.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.