În noiembrie 2015, în baza Legii 99 care modifică și completează Legea serviciului de salubrizare a localităților, Consiliul Local Câmpina a aprobat taxa specială de salubrizare în cuantum de 20,64 lei de persoană pe lună, cu tot cu TVA. Taxa a intrat în vigoare la 1 ianuarie 2016 și ar fi trebuit plătită de persoanele fizice din municipiul Câmpina, care nu au contract cu operatorul de salubritate și refuză să încheie un astfel de contract.
De fapt, scopul introducerii acestei taxe speciale a fost tocmai acela de a-i determina pe cetățeni să încheie contract pentru colectarea, transportul și depozitarea gunoiului menajer. Jumătate din valoarea taxei rămânea la Floricon Salub, iar jumătate se încasa la bugetul local. Au existat unele zvonuri că anul trecut, la nivelul municipiului Câmpina, taxa de salubrizare nu a fost încasată de Direcția Economică din cauza unor "recomandări" ale conducerii Primăriei, asta având în vedere că 2016 era an electoral și o astfel de taxă ar fi dăunat la vot. Acum aflăm că zvonurile au fost adevărate, mai exact, că în 2016 taxa de salubrizare nu a fost încasată, lucru menționat în raportul Curții de Conturi, raport finalizat recent, în urma controlului efectuat la Primăria Câmpina. (facsimil)
Inspectorii Curții de Conturi au stabilit ca termen de conformare pentru în legalitate 11 decembrie 2017. Cu alte cuvinte, până la finalul acestui an, Primăria Câmpina trebuie să identifice persoanele fără contract de salubritate, să revizuiească modul de organizare și funcționare a serviciului de salubrizare, să ia măsurile necesare pentru respectarea prevederilor legale în privința colectării selective a deșeurilor.

Primăria Câmpina a anunțat că, în contextul lucrărilor de reabilitare a rețelei de canalizare, pe Strada Maramureș vor fi impuse restricții temporare de circulație, astfel:

Sala de sport de la Școala Gimnazială "B.P. Hasdeu" din Câmpina a fost construită în cadrul unui proiect cu fonduri europene în valoare totală de 16.260.252,36 lei, finanțat prin POR 2014-2020.

Probabil s-a dorit o acțiune de toaletare, dar a rezultat „asasinarea” unor copaci... S-a întâmplat la Câmpina, în curtea fostei gădinițe de pe Strada Griviței, în apropierea Casei de Cultură „Geo Bogza”. Precizăm că vorbim despre o proprietate privată.

O modalitate nouă de a intra în contact direct cu primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, este audiența online.