UPDATE - Potrivit Inspectoratului Județean de Urgență Prahova, cauza probabilă a incendiului a fost... un trăsnet.
În noaptea de miercuri spre joi, în jurul orei 4.00, pompierii militari din Câmpina au fost solicitați pentru a interveni la un incendiu izbucnit la acoperișul unui bloc cu patru etaje de pe Strada 1 Mai, chiar în imediata apropiere a Complexului Comercial Romal.
Detașamentul de Pompieri Câmpina a intervenit cu șase autospeciale de stingere, o autoscară și o ambulanță, după cum ne-a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Prahova. Ca măsură de precauție, pompierii au decis evacuarea locatarilor de la etajele trei și patru ale blocului respectiv, fiind vorba în total de 25 de persoane, care nu au prezentat probleme medicale.
Incendiul a fost lichidat într-un timp relativ scurt, arzând acoperișul acelui bloc pe o suprafață de aproximativ 50mp. Deocamdată nu se cunoaște cauza izbucnirii incendiului, dar nu este exclus ca acesta să fi fost generat de un fulger, având în vedere că timp de mai multe ore în noaptea de miercuri spre joi, inclusiv la momentul incendiului, la Câmpina a fost o adevărată furtună, cu numeroase descărcări electrice. Vom reveni.
(Foto - ISU Prahova)

La intrarea pe Aleea Zânelor din Câmpina a apărut un indicator rutier montat pe un stâlp care împiedică accesul autoturismelor pe trotuare.

În urmă cu puțin timp, pe DN1, în apropierea localității Băicoi, a avut loc un accident rutier spectaculos.

Polițiștii prahoveni au pus în executare, în dimineața zilei de 4 martie 2026, patru mandate de percheziție domiciliară, în mai multe locații din județul Prahova, într-un dosar penal ce are ca obiect comiterea infracțiunii de tâlhărie.

Un incendiu puternic a izbucnit în această noapte, în jurul orei 1.00, în localitatea Dițești, din comuna Filipeștii de Pădure.