În ciuda apelurilor autorităților la vaccinare și în pofida înăspririi restricțiilor care au fost deja anunțate de Raed Arafat și care vor intra în vigoare de luni, 25 octombrie, incidența infectării cu SARS-CoV-2 a atins la Câmpina un nou maxim al ultimei perioade - 10,95 cazuri la mia de locuitori.
La nivel județean, sâmbătă, 23 octombrie, rata incidenței infectării a depășit zece cazuri la mia de locuitori, fiind de 10,85.
Iată și situația localităților limitrofe Câmpinei, fiind de menționat faptul că nu mai există localitate din Prahova în care să nu fie semnalate cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19:
Măgureni - 10,90
Breaza - 9,32
Valea Doftanei - 9,31
Bănești - 9,22
Brebu - 9,05
Telega - 9.01
Cornu - 8,37
Poiana Câmpina - 8,32
Provița de Sus - 7,48
Șotrile - 6,10
Provița de Jos - 5,92
Secăria - 0,85
De asemenea, la nivelul municipiului Câmpina, după cum puteți observa din grafic, rata infectării a evoluat în ultima săptămână, de la 10,28 (luni, 18 octombrie), a atins punctul minim miercuri, 20 octombrie (9,76), după care a tot crescut, ajungând la 10,95 cazuri la mia de locuitori, cel mai mare procent de la izbucnirea pandemiei.

Consiliul Local Câmpina s-a întrunit miercuri la prânz, într-o ședință extraordinară, pentru a aproba actualizarea devizului general, a indicatorilor tehnico-economici și a sumei reprezentând finanțarea de la bugetul local pentru realizarea modernizării Străzii Orizontului, obiectiv finanțat prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”.

Lucrările de la celebrul proiect de reabilitare și extindere a rețelei de apă și canalizare din Câmpina dau foarte mari bătăi de cap părților implicate, iar cei care suferă sunt câmpinenii. Exemplul cel mai elocvent - "dureroasa" stradă Orizontului.

Am solicitat Inspectoratului Județean de Poliție un punct de vedere în urma semnalării de către un cititor CâmpinaTV.ro a unor acțiuni de vandalizare a unor autoturisme, noaptea trecută, în centrul municipiului Câmpina.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a semnalat că noaptea trecută, în plin centru al municipiului Câmpina, mai multe autoturisme au fost vandalizate. Cazul a ajuns pe masa polițiștilor câmpineni.