Cu siguranță, economia României nu duduie, așa cum încearcă să ne convingă unii politicieni, dar sunt firme care au înțeles că numai investind pot merge mai departe în siguranță, pot crea locuri de muncă, se pot dezvolta. Este și cazul unor societăți câmpinene care au realizat investiții importante în anul ce tocmai s-a încheiat.
1. Neptun - a realizat primul restaurant de tip autogrill din România. ETU Pizza&Grill este situat pe DN1, la km 96 (pe raza comunei Cornu), are o arhitectură futuristă, o capacitate de 88 locuri, o sală de evenimente și conferințe cu 110 locuri și o terasă. OZN-ul de pe DN1 reprezintă o investiție de aproximativ 1,5 milioane euro. (VIDEO)
Tot în 2017, Neptun a deschis cea de-a treia stație de carburanți ETU Oil&Gas, pe DN1, la km 68 (pe raza localității Păulești). Este cea mai mare benzinărie din țară, întinzându-se pe o suprafață de peste 6.000 mp. Investiția totală s-a ridicat la 2 milioane euro. Neptun Câmpina are acum trei stații de carburanți (Câmpina, DN1 - Cornu și DN1 - Păulești) și intenționează să se extindă în următorii doi-trei ani. (VIDEO)
2. SanConfind - Centrul Medical de la Poiana Câmpina este în continuă dezvoltare. Din 2011 și până în prezent, aici s-au investit 22 milioane euro, din care 6 milioane de euro doar pentru aparatură medicală performantă. Investiția este făcută din fondurile proprii ale Confind Câmpina. Pe lângă Baza de Tratament și spitalul propriu-zis cu toate secțiile necesare, urmează construirea unui hotel cu o capacitate de 100 locuri, care va fi legat de spital și unde se vor putea caza rudele pacienților internați aici. SanConfind are 230 de angajați, dintre care 22 sunt medici. În 2016, veniturile SanConfind au depășit 6 milioane lei.
3. Lemet - a investit 3,6 milioane lei în deschiderea a patru noi magazine Lem's, astfel că, în 2017, numărul total al magazinelor a ajuns la 86, la nivel național. Lemet a dezvoltat brandul de magazine Lem’s pentru desfacerea produselor sale. În prezent reţeaua are cea mai mare acoperire la nivel naţional, aproximativ 70.000 mp de retail amenajați în aproape toate judeţele ţării. Pe platforma Lemet de la Brebu şi în reţeaua de magazine Lem’s activează peste 1.350 de angajaţi.

În primele patru luni ale anului 2026, polițiștii din cadrul Inspectoratul Județean de Poliție Prahova au intensificat activitățile de prevenire și combatere a conducerii vehiculelor sub influența alcoolului, una dintre cauzele care pot afecta grav siguranța rutieră și pot conduce la producerea unor accidente de circulație cu consecințe deosebit de grave.

Peste 27 de kilometri de rețele noi de apă și aproape 34 de kilometri de canalizare vor fi realizați în Provița de Sus, Provița de Jos și Adunați, în cadrul unui proiect de peste 133 de milioane lei finanțat din fonduri europene.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Primăria municipiului Câmpina a anunțat reluarea lucrărilor la parcarea de pe Strada Erupției, odată cu adoptarea bugetului local al municipiului Câmpina pentru anul 2026.