Direcția de Sănătate Publică Prahova a anunțat că 10 spitale din județ au solicitat aprobarea pentru înființarea de centre de evaluare pentru pacienții infectați cu SARS-CoV-2. Aceste centre de evaluare vor funcționa în unitățile medicale respective.
Iată care sunt cele 10 spitale unde se vor deschide centre de evaluare pentru pacienții cu test pozitiv COVID-19:
- Spitalul Județean de Urgență din Ploiești (două centre, unul la Secția Nord Găgeni și unul la Secția de Boli Infecțioase)
- Spitalul CF Ploiești
- Spitalul Municipal Câmpina
- Spitalul Orășenesc Vălenii de Munte
- Spitalul de Pneumoftiziologie Drajna
- Spitalul Orășenesc Băicoi
- SC Dentirad Hospital
- Spitalul Orășenesc Urlați
- Spitalul Orășenesc Mizil
- Spitalul de Pneumoftiziologie Florești
"Prin HG nr.80 din 14.01.2022 au fost emise reglementările privind modalitatea de decontare a serviciilor medicale acordate în centrele de evaluare. Modul de organizare a centrelor va fi reglementat printr-un ordin al Ministerului Sănătății. Medicii epidemiologi din DSP Prahova au evaluat unitățile sanitare menționate din punct de vedere al asigurării circuitelor epidemiologice și, în funcție de solicitările care vor fi cuprinse în reglementările ulterioare, instituția noastră va emite avize de funcționare pentru centrele de evaluare", se precizează în comunicatul de presă al DSP Prahova.
După cum a anunțat Ministerul Sănătății, serviciile medicale acordate în centrele de evaluare ambulatorie pentru persoanele infectate cu SARS-CoV-2 vor fi decontate de către casele de asigurări de sănătate. Bolnavii infectați cu virusul SARS-CoV-2 se vor putea prezenta în aceste centre fără bilet de trimitere, pe baza confirmării infecției printr-un test antigen rapid sau test NAAT/RT-PCR, pentru evaluarea stării de sănătate și pentru a primi tratament antiviral gratuit, în regim de spitalizare de zi, indiferent de statutul de asigurat.

Guvernul României a aprobat, într-o ședință extraordinară desfășurată luni seară, alocarea sumei de 32 milioane lei de la Fondul de Rezervă Bugetară pentru județul Prahova. Suma este destinată asigurării unor surse alternative de apă la Barajul Paltinu.

Pe Strada Zorilor din cartierul Turnătoriei se lucrează la refacerea parcării.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse pe Strada În Luncă din cartierul Slobozia.

Conducătorii auto care ajung în zona podului rutier peste râul Prahova, dintre Câmpina și Poiana Câmpina, au surpriza să vadă că circulația este restricționată.