Precedenta administrație câmpineană a contractat în anul 2019 un împrumut de la BCR în valoare de 25 milioane lei pentru realizarea investițiilor de interes local. La data de 20 mai 2022 se efectuaseră trageri din acest credit de peste 15,7 milioane lei, rezultând un disponibil, până la 20 mai 2023, de puțin peste 9,2 milioane lei.
În aceste condiții, primarul Alin Moldoveanu a venit în fața Consiliului Local Câmpina, în cadrul ședinței extraordinare din 20 iunie, cu propunerea de realocare a unor sume, în principal din cadrul cofinanțării unor proiecte cu fonduri europene, astfel:
- diminuare cu suma de 1.054.260 lei de la proiectul privind creșterea eficienței energetice la Spitalul Municipal, care are termen de finalizare decembrie 2023;
- suplimentare cu suma de 374.742 lei la proiectul privind creșterea eficienței energetice în clădirile rezidențiale (blocul 7ABC);
- suplimentare cu suma de 36.670 lei la proiectul privind reabilitarea, modernizarea și extinderea iluminatului public;
- suplimentare cu suma de 489.550 lei la proiectul privind construirea unei noi grădinițe;
- introducerea unui nou proiect în valoare de 153.300 lei privind construirea unor blocuri pentru persoanele care trăiesc în locuințe amenințate de alunecări de teren sau locuințe improvizate (pe Petrolistului și Năsăudului).
Cei zece consilieri prezenți la ședința extraordinară din 20 iunie au votat în unanimitate proiectul inițiat de primarul Alin Moldoveanu.

Furtuna care a afectat în cursul după-amiezii de luni zona Câmpina a produs ceva pagube și în Câmpina, dar nu de proporțiile celor petrecute prin localitățile din jur.

Zeci de pompieri militari din Prahova, București - Ilfov și de la unitatea specială a ISU au intervenit pentru deblocarea DN1 în urma preciptațiilor abundente din zona Breaza - Cornu.

În cursul după-amiezei de luni, 20 iulie, ploile puternice căzute în zona Adunați - Provița au generat o viitură puternică pe Valea Proviței.

Inspectoratul Județean de Poliție Prahova informează participanții la trafic că, la acest moment, pe DN1 (E60), între kilometrii 99–100, pe raza localității Nistorești, precum și la kilometrul 107, pe raza localității Comarnic, s-au înregistrat acumulări importante de apă pe partea carosabilă, fapt ce îngreunează desfășurarea circulației rutiere.