Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” Câmpina a fost duminică, 19 ianuarie 2025, gazda unui eveniment interesant - o discuție și un work-shop despre securitatea cibernetică.
Alexandru Brebeanu este absolvent al Colegiului Național ”Nicolae Grigorescu” Câmpina, promoția 2020, după care a urmat cursurile unei facultăți de informatică din Olanda, în prezent fiind masterand al aceleiași universități.
Alături de cei 23 membri ai echipei de robotică Team Undefined, dar și a altor elevi interesați de subiect, Alexandru Brebeanu a prezentat informații despre securitatea cibernetică, despre siguranță și responsabilitate pe internet. A fost o prezentare urmată de un work-shop, practic, o discuție liberă în care fiecare a putut să-și spună părerea și să adreseze întrebări pe marginea acestui subiect.
”Cyber security este întotdeauna cu un pas în urma tuturor noutăților care apar în acest domeniu al informaticii. Oricum, eu consider că orice om care folosește calculatorul terbuie să aibă câteva cunoștințe minime de securitate cibernetică, pentru a nu deveni o victimă a unui mijloc care, în mod teoretic, trebuie să fie un factor de progres”, a spus, printre altele, Alexandru Brebeanu.
De asemenea, membrii echipei de robotică de la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” au intrat în dialog cu invitatul lor, rezultând un eveniment interactiv, dinamic și extrem de interesant. De asemenea, organizatorii au ținut să mulțumească public Restaurantului ”Bella Italia” pentru sprijinul acordat în buna desfășurare a evenimentului, acesta asigurând pizza și băuturile răcoritoare pentru toți participanții.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

În perioada 23-25 iunie 2026, Biserica Catolică „Sf. Anton de Padova” din Câmpina va fi gazda unei noi ediții a Festivalului „Jean de Krassowsky”.

Victor Nichifor a revenit la Câmpina, la evenimentele marca Elstar, pentru a lansa un nou volum - „Epoca Lu (Op. 2)”, publicat la Editura Eikon.

Echipele de robotică din România au dominat Premier European FIRST Tech Challenge, competiție desfășurată la Eindhoven, în Olanda, în perioada 16-20 iunie 2026.

În data de 24 iunie 2026, câmpinenii sunt invitați la unul dintre cele mai frumoase și încărcate de semnificație evenimente dedicate identității românești - "Ziua Iei și Sânzienele"