De zile bune, pe latura blocul P1 de pe Bulevardul Carol I, dinspre Policlinica Mediurg, este abandonată o mașină. O dovadă a abandonului este lipsa numerelor de înmatriculare.
UPFATE - În cursul zilei de vineri, după publicarea articolului nostru, mașina a fost ridicată ca urmare a somației transmise de Poliția Locală în urma sesizării din 7 noiembrie. Termenul somației era sâmbătă, 23 noiembrie!
Oamenii din blocul respectiv sunt exasperați, pentru că autoturismul respectiv a blocat accesul la tabloul electric general al blocului, precum și accesul la rețeaua de canalizare, având una dintre roți chiar pe gura rețelei de canalizare. Mașina este lăsată acolo din data de 7 noiembrie...
Poate, totuși, cineva din rândul autorităților, mai ales că situația este cunoscută, rezolvă o problemă reală a câmpinenilor de aici.

Zilele acestea la Spitalul Municipal Câmpina este doliu. S-a stins din viață medicul Gabriela Vlad, medic de urgențe. Avea 58 ani.

Dacă în privința unităților școlare din Câmpina și celelalte localități afectate de criza apei, s-a decis mutarea deciziei în fiecare școală - fie cu programarea cursurilor online, fie cu programarea activităților din alte programe, la Școala de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr”, decizia a fost una mai dificilă.

Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, a prezentat miercuri seară concluziile verificărilor Corpului de Control realizate în cazul crizei apei din Prahova. Buzoianu a anunțat demiterea directorului de la ABA Buzău - Ialomița și demisia directorului Administrației Naționale Apele Române, Florin Ghiță, care ocupa interimar această funcție.

La nivelul Consiliului Județean Prahova a avut loc o întâlnire a președintelui Virgiliu Nanu cu reprezentanții OMV Petrom, alături de directorul Hidro Prahova, Andrei Bontic, pentru a analiza o posibilă soluție alternativă de alimentare cu apă pentru comunitățile din Câmpina, Poiana Câmpina și Breaza.