La primul meci pe teren propriu în noua ediție de campionat, Sportul Câmpina a avut de înfruntat un adversar dificil, arțăgos, care a pus destule probleme formației pregătite de Marius Pălăncianu. În final, o victorie pe cât de muncită, pe atât de meritată.
Câmpinenii au început mai bine partida, cu o posesie superioară, cu o bună prezență în fața porții, dar un penalty neacordat le-a mai tăiat din elan. Apoi, ocaziile au aleternat la cele două porți, goal-keeper-ul câmpinean, Sergiu Petre, dovedind o formă imbatabilă. Timpul trecea, dar presiunea constantă a câmpinenilor s-a materializat în minutul 85, atunci când Corneanu (foto) a transformat o lovitură de pedeapsă, acordată de arbitrul Iulian Popișteanu după un fault asupra lui Coman, iar victoria aparține formației câmpinene.
La final, câmpinenii au dedicat victoria ”căpitanului” Eduard Țigănuș, care a jucat tot meciul accidentat, după ce pe 26 august și-a serbat ziua de naștere, dar și delegatului Cezar Sălceanu, a cărui zi de naștere a fost pe 31 august.
Antrenorii Marius Pălăncianu și Philip Basma au trimis în tern următorul ”11”: S. Petre - Voicu, Stanciu, G. Radu, Rădulescu (Arghir), Dogaru, Horja, Țigănuș (Necula; D. Dumitru), Coman, Bețivu (Buzilă), Corneanu.
Etapa viitoare, duminică, 10 septembrie, Sportul Câmpina va juca în deplasare, în fața formației Voința Adunați.

Pe terenul sintetic de la Căminul Petrol, după derby-ul local amical dintre CS Câmpina și Muscelul Câmpina, a mai avut loc un meci amical la nivelul echipelor de juniori.

Prima ediție a Memorialului „Robert Săvulescu” la fotbal a reunit la Brebu trei echipe după ce AS Podenii Noi a anunțat în ultimul moment că nu mai poate onora invitația.

Un joc amical foarte interesant a fost programat sâmbătă dimineață la Cornu, acolo unde a sosit CS Păulești.

Singurele echipe câmpinene din eșalonul de elită al fotbalului județean, CS și Muscelul s-au întâlnit sâmbătă dimineață într-un meci amical.