Poliția Rutieră derulează la nivel național o amplă acțiune de prevenire a accidentelor rutiere, astfel că, în acest week-end (29-30 iunie 2019), toate radarele se vor afla pe șosele și autostrăzi pentru depistarea celor care depășesc viteza legală, una dintre principalele cauze producătoare de accidente rutiere.
Purtătorul de cuvânt al IJP Prahova a anunțat că și pe șoselele din Prahova se vor afla în acest week-end toate echipamentele video de supraveghere a traficului rutier și de măsurare a vitezei de deplasare a autovehiculelor instalate pe autospeciale și cinemometrele portabile model TruCAM. Pe lângă acestea, se vor utiliza și aparatele etilotest etilometru și drugtest pentru depistarea și sancționarea celor aflați sub influența băuturilor alcoolice sau a substanțelor psihoactive.
De asemenea, purtătorul de cuvânt al IJP Prahova a mai precizat că, de la începutul acestui an și până în prezent, pe șoselele din județul nostru viteza excesivă a generat 13 accidente rutiere grave (cu zece mai puține decât în aceeași perioadă a anului trecut), soldate cu decesul a două persoane (cu una mai puțin decât în aceeași perioadă a anului trecut) și cu rănirea gravă a 21 de persoane (cu șase mai puțin decât în prima parte a anului 2018).

Pe 20 decembrie 2024, la o casă din satul Mărginenii de Jos, comuna Filipeștii de Târg, se dădea o spargere. Un bărbat din Ploiești a forțat geamul de la parter și a sustras mai multe bunuri de mare valoare, o adevărată lovitură.

Colegiul câmpinean se află pe primul loc în topul liceelor din județul Prahova după mediile și promovabilitatea la bacalaureat 2026. Este urmat de Colegiul Național "Nichita Stănescu" și Colegiul Național "Mihai Viteazul", ambele din Ploiești. La nivel național, CNNG este pe locul 28.

La data de 3 iulie 2026, în jurul orei 14.00, polițiștii din Breaza au fost sesizați de către o femeie din localitate cu privire la faptul că, în dimineața zilei anterioare, de 2 iulie 2026, i-ar fi fost sustrasă geanta din vestiarul unei unități spitalicești din Breaza, unde aceasta își desfășoară activitatea.

Miercuri, 8 iulie, au fost afișate rezultatele finale, după contestații, la Evaluarea Națională.