202 schițe și desene în creion, peniță și laviu, ultimele realizate de pictorul Nicolae Grigorescu, în casa sa de la Câmpina, au fost vândute Primăriei Câmpina în anul 1939 de unicul moștenitor al pictorului, fiul său Gheorghe N. Grigorescu. Recâștigate de Primărie după un lung proces cu Ministerul Culturii și Muzeul Național de Artă, ele au fost expuse o singură dată, în 2017, pentru scurt timp într-un spațiu special amenajat la Casa Căsătoriilor, de pe Bulevardul Culturii. De marți, 12 februarie 2019, în același spațiu se va deschide o expoziție permanentă cu fotocopii ale schițelor și desenelor marelui pictor Nicolae Grigorescu.
Schițele originale sunt extrem de fragile și necesită condiții speciale de umiditate și luminozitate, de aceea nu pot fi expuse permanent. 42 dintre ele sunt încadrate la categoria tezaur, iar celelalte 160 sunt încadrate în categoria fond. Toate au fost fotocopiate, iar fotocopiile vor fi expuse permanent, astfel încât să poată fi văzute de toți cei interesați. Tematica schițelor este legată de portrete, desene umoristice, studii pe tema Războiului de Independență din 1877-1878, război la care Grigorescu a participat ca pictor de front, satul și lumea sa, studii de animale și peisaje.
Expoziția va putea fi vizitată în fiecare săptămână, de marți până vineri, între orele 11.00 - 13.00, iar sâmbăta între orele 9.00 - 12.00. Intrarea este liberă.

La nivelul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova - Serviciul de Investigații Criminale se efectuează cercetări într-un dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tentativă la viol, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova.

Nici în a doua zi de Crăciun, salvatorii montani de pe Valea Prahovei nu au avut liniște.

Simultan cu declanșarea crizei apei în zona Câmpina au apărut tot felul de speculații - de la situația barajului, la încercări de a vinde apa, tot felul de elucubrații menite, parcă, doar a tensiona și mai mult o situație deja foarte greu controlabilă de către autorități.

În ziua de Crăciun, salvatorii montani din Bușteni nu au avut liniște, fiind solicitați să intervină la un accident de ATV în Munții Baiului.