La fiecare început de an, Consiliul Local Câmpina aprobă acordarea de burse școlare pentru elevii de la unitățile de învățământ din municipiu și cuantumul acestora. Este vorba despre cele patru tipuri de burse pentru care se alocă bani de la bugetul local: bursa de performanță, bursa de merit, bursa de studiu și bursa socială.
Proiectul privind bursele pentru 2017 a fost inițiat de consilierii locali Elena Albu și Viorel Bondoc. Iată cuantumul acestor burse:
- bursa de performanță rămâne 200 lei pe lună
- bursa de merit - 120 lei pe lună, față de 100 lei cât era în anii precedenți
- bursa de studiu - 100 lei pe lună, față de 80 lei cât era până acum
- bursa socială - 80 lei pe lună, față de 50 lei în anii precedenți.
Bursele de performanță, de merit și de studiu se acordă doar în perioada desfășurării cursurilor școlare. Bursa socială se acordă din ianuarie până în decembrie, deci inclusiv pe perioada vacanțelor. Conducerile școlilor vor transmite Consiliului Local lista nominală a elevilor care pot beneficia de aceste burse, iar repartizarea sumelor pe unități de învățământ se va face într-o ședință viitoare a Consiliului Local, după aprobarea bugetului municipiului pentru 2017.

Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, i-a transmis o scrisoare deschisă ministrului Mdiului, Apelor și Pădurilor și spune că a ales această modalitate de comunicare, deși i-ar fi plăcut să o privească în ochi pe Diana Buzoianu.

Joi seară, la Palatul Administrativ, președintele Consiliului Județean și prefectul județului Prahova au avut o întâlnire de lucru cu reprezentanții Ministerului Sănătății, ai Inspectoratului de Stat pentru Sănătate Publică, ai Hidro Prahova, ai ESZ și ai tuturor instituțiilor implicate în gestionarea crizei apei. Discuțiile au avut ca obiect stabilirea etapelor tehnice și sanitare necesare pentru reluarea în siguranță a furnizării apei în cele 13 localități afectate.

La această oră (10.00) sunt deschise și distribuie apă potabilă îmbuteliată pentru populație mai multe centre din zone diferite ale municipiului.

Joi, 4 decembrie, a fost ședință a Consiliului Local Cornu, în cadrul căreia a fost ales noul viceprimar al comunei.