Printr-un comunicat de presă, Casa de Asigurări de Sănătate Prahova anunță că luni, 10 iulie, între orele 10.00-12.00 activitatea va fi suspendată, în cadrul unei greve de avertisment.
Iată comunicatul integral transmis de purtătorul de cuvânt al Casei de Asigurări de Sănătate Prahova:
”Casa de Asigurări de Sănătate Prahova, cu sediul în strada Praga, nr.1, aduce la cunoștință faptul că a fost emis un comunicat de presă de către Blocul Național Sindical, alături de afiliatul său, Federația Sindicatelor Caselor de Asigurări de Sănătate, prin care informează că, în data de 10 iulie 2023, în intervalul orar 10:00-12:00, toți angajații din cadrul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS) și ai Caselor de Asigurări de Sănătate (CAS) judetene, a municipiului București și Casa Asigurărilor de Sănătate a Apărării, Ordinii Publice, Siguranței Naționale și a Autorității Judecătorești vor protesta prin întreruperea lucrului timp de 2 ore”.
De asemenea, se modifică în mod corespunzător programul de lucru pentru ziua de luni, 10 iulie, astfel: 8:30 – 10:00, program de lucru normal; 10:00 -12: 00, activitatea va fi întreruptă (protest); 12:00 – 14:30, programul de lucru cu publicul se va prelungi pentru a veni în sprijinul cetățenilor.

Asistent medical generalist și asistent medical de farmacie sunt cursurile acreditate pe care le derulează Școala Postliceală „Louis Pasteur" Câmpina.

O lecție reușită este aceea în care copiii învață jucându-se, iar progresul lor este vizibil la fiecare pas. Preșcolarii grupei mari „Gărgărițele”, coordonați de profesor Elena Secară, au fost joi, 4 iunie, protagoniștii unei lecții demonstrative de succes, concepută ca o punte educațională spre clasa pregătitoare.

Mai rar ne este dat să vedem un asemenea eveniment cum a fost cel organizat la Provița de Sus de Ziua Copiilor. Curtea Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" s-a umplut de veselie, de joacă, de culoare și entuziam.

Un apel fals la 112 nu înseamnă doar o alarmă nejustificată. Înseamnă direcționarea unor resurse umane și logistice către un eveniment inexistent, în timp ce, în alt loc, o persoană aflată într-un pericol real poate aștepta intervenția autorităților.