Lucrările (tot mai puține) din ultima vreme de la Câmpina par a fi și de o calitate tot mai îndoielnică. După ce pe Strada Bobâlna, constructorul a fost chemat și rechemat să repare găurile din asfalt, din jurul capacelor de canalizare, iată că și pe Strada Republicii se întâmplă cam același lucru. Aici s-a asfaltat în urma lucrării de canalizare și în foarte scurt timp a apărut o gaură ce tinde să se mărească.
Gaura de pe Strada Republicii, după cum se poate vedea și din fotografie și după cum poate constata oricine trece prin zonă, a apărut exact în porțiunea asfaltată recent de firma Kato Service Ploiești, după încheierea lucrării de canalizare executate de aceeași firmă. Porțiunea respectivă se află foarte aproape de intrarea în Parcarea Centrală, în dreptul Farmaciei Catena, asta în situația în care vor dori să se convingă și autoritățile locale de realitatea din carosabil. După ce că ritmul în care se mișcă la lucrările de canalizare este destul de lent, iată că firma respectivă nu ne convinge nici la capitolul asfaltare. Republicii ca Republicii, dar ce ne facem cu Calea Doftanei, unde Kato realizează lucrările de canalizare (incluse în proiectul cu fonduri europene, derulat de HidroPrahova), dar a câștigat licitația și pentru modernizarea străzii, investiție finanțată de la bugetul local?!

Vineri, 10 aprilie, în jurul orei 21.00, polițiștii din Breaza au oprit pentru control un autoturism care circula pe Aleea Parcului.

În perioada 5-10 aprilie, la Hunedoara s-a desfășurat a 44-a ediție a Olimpiadei Naționale la Geografie.

În Vinerea Mare, președintele României, Nicușor Dan, s-a aflat printre credincioșii de la Mănăstirea Cornu, care au participat la Denia Prohodului Domnului. Prezența președintelui a constituit o adevărată surpriză.

În cursul zilei de joi, 9 aprilie, primarul Irina Nistor a anunțat în cadrul unei declarații de presă că se află în consultare publică proiectul bugetului local al municipiului Câmpina pentru anul 2026.