Una dintre măsurile dispuse de Ministerul Sănătății și Ministerul de Interne privind unitățile medicale din teritoriu a fost închiderea ambulatoriilor de specialitate, adică a Policlinicii Municipale, în cazul Câmpinei. Măsura se menține și după declararea Spitalului Municipal, prin ordin al ministrului Sănătății, ca spital suport pentru pacienții cu COVID-19. Totuși, trebuie să știți că medicii din ambulatoriu continuă să vină la muncă, oferind asistență prin telefon și online celor care au nevoie.
”Din păcate, toate ambulatoriile de stat sunt închise în România, iar o mare parte din activitățile medicilor specialiști au fost preluate de medicul de familie, al cărui rol a crescut foarte mult. Pentru anumite servicii care pot fi rezolvate online, de exemplu, rețetele pentru diabet sau chiar concedii medicale, am încurajat și funcționează serviciul online. Medicii sunt în Policlinică și emit rețete și adeverințe de concedii medicale pe care le trimit pacienților pe mail sau pe whatsapp. Medicii sunt în Policlinică pentru că pot fi oricând solicitați la un consult interdisciplinar pentru pacienții pe care îi avem în spital. Policlinica nu mai lucrează pe niciun serviciu cu publicul, cu excepția puținilor pacienți programați pentru terapie oncologică, dar care intră în oncologie pe un circuit special dedicat lor”, a declarat managerul Spitalului Municipal Câmpina, dr. Călin Tiu.
Numărul de telefon al Spitalului, de unde se poate face legătura în ambulatoriu, este 0244.337.351.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.