Un nou caz de infectare cu virusul SARS-CoV-2 la Primăria Câmpina. După o angajată a Direcției de Asistență Socială și după cele patru cazuri înregistrate la Direcția Economică, iată că a apărut un nou caz, de această dată chiar în sediul principal al Primăriei, la Casa cu Grifoni, la Direcția de Investiții. Persoana respectivă prezenta simptome de câteva zile, iar rezultatul testului a confirmat astăzi infectarea cu noul coronavirus.
Imediat după primirea rezultatului testului, la nivelul Primăriei Câmpina s-au luat unele măsuri de dezinfectare a spațiilor, iar contacții direcți ai persoanelor infectate se vor izola la domiciliu timp de 14 zile. De asemenea, tuturor angajaților de la Direcția de Investiții li s-au făcut o serie de recomandări, inclusiv să ia în calcul varianta de a se testa. Precizăm faptul că, la fel ca în cazurile anterioare, angajații își plătesc testele din propriul buzunar.

Conducătorii auto care ajung în zona podului rutier peste râul Prahova dintre Câmpina și Poiana Câmpina au surpriza să vadă că circulația este restricționată.

Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, a convocat o întâlnire chiar pe Strada Orizontului cu reprezentanții constructorului, ai HidroPrahova, dar și ai firmelor implicate în proiectul de modernizare a acestei străzi.

Vineri spre seară, artistul Cheloo, de la trupa "Paraziții", pe numele său real Cătălin Ștefan Ion, a fost protagonistul unui incident în urma căruia a fost imobilizat și reținut de polițiștii din Câmpina.

Joi, 25 iunie, este ședință ordinară a Consiliului Local Câmpina. Unul dintre punctele aflate pe ordinea de zi este Regulamentul de Organizare și Funcționare a Poliției Locale, proiect inițiat de primarul Irina Nistor.