CONTACT

La Spitalul de Psihiatrie Voila sunt amenajate două secții speciale pentru pacienții cu coronavirus, care au și probleme de natură psihiatrică

- Actualitate -

La Spitalul de Psihiatrie Voila sunt amenajate două secții speciale pentru pacienții cu coronavirus, care au și probleme de natură psihiatrică

Conducerea Spitalului de Psihiatrie Voila din Câmpina a luat o serie de măsuri interne, mai ales după apariția ordonanțelor militare și ordinelor emise atât de Ministerul Sănătății, cât și de Comandamentul Acțiunii, coordonat de dr. Raed Arafat. Cele mai importante dintre aceste măsuri vizează amenajarea a două secții pentru potențialii pacienți infectați cu coronavirus.

”La nivelul conducerii Spitalului de Psihiatrie Voila am luat măsuri pentru amenajarea a două secții pentru pacienții infectați cu coronavirus și care ar putea veni la noi pentru că au și probleme în specialitatea noastră. Am realizat circuite separate, atât în interiorul acestor secții, cât și față de restul spitalului. Avem zone izolate pentru pacienții suspecți de infectare cu coronavirus și, separat, pentru pacienții deja confirmați, iar la această ultimă categorie avem zone distincte pentru femei și bărbați. Ne-am luat toate măsurile, am instruit personalul, iar în orice moment, dacă va fi cazul, vom putea primi în spitalul nostru și astfel de pacienți. Cele două secții au o capacitate de 15-16 locuri, dar în cazuri extreme putem ajunge până la 30 locuri. De asemenea, având în vedere ordinele date de Comandamentul Acțiunii condus de dr. Raed Arafat, am amenajat un alt salon în care vor putea fi internați pacienții nou-veniți înainte de a stabili dacă sunt sau nu suspecți de infectarea cu coronavirus. Așa cum v-am spus, ne-am luat toate măsurile pentru a face față în cazul în care vom avea pacienți infectați cu coronavirus, dar noi sperăm să nu fie nevoie”, ne-a declarat dr. Irina Minescu, managerul Spitalului de Psihiatrie Voila din Câmpina.
Spitalul de Psihiatrie Voila are o capacitate de 510 locuri, iar în momentul de față mai sunt internați doar 72 de pacienți, stabilindu-se ca, în perioada următoare, spitalul să ofere asistență medicală de specialitate doar urgențelor psihiatrice.


30 Mar 2020 20:43 4712 vizualizari


Comentarii






  • 31.03.2020 20:36 Cioblea Ionelia D-zeu sa va poarte in grija,ferindu-va si neexpunandu-va in sitatii de risc. Sanatate tuturor
871 vizualizari 28 Feb 2026 10:38 Incendiu în cartierul Câmpinița

Incendiu în cartierul Câmpinița

Zarvă mare vineri seară în cartierul Câmpinița pe Aleea Luminii, acolo unde mai multe echipaje de pompieri au intervenit la un incendiu.

citeste mai mult
687 vizualizari 27 Feb 2026 13:24 Parcare la Câmpina - mașina... cât trotuarul!

Parcare la Câmpina - mașina... cât trotuarul!

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis această imagine surprinsă în cursul zilei de joi, 26 februarie, pe Strada IL Caragiale, din Câmpina.

citeste mai mult
980 vizualizari 27 Feb 2026 13:11 Virgiliu Nanu: „Nu vom face improvizații”, privind drumul surpat de la ieșirea din Câmpina spre Cornu

Virgiliu Nanu: „Nu vom face improvizații”, privind drumul surpat de la ieșirea din Câmpina spre Cornu

După ce a fost predat Consiliului Județean, tronsonul de drum surpat de la ieșirea din Câmpina spre Cornu a revenit în atenția autorităților.

citeste mai mult
1424 vizualizari 27 Feb 2026 12:54 Primarul din Șotrile a solicitat anularea hotărârii prin care sunt interzise căruțele în... Câmpina!

Primarul din Șotrile a solicitat anularea hotărârii prin care sunt interzise căruțele în... Câmpina!

Pe lista plângerilor prealabile la adresa unor hotărâri ale Consiliului Local Câmpina, situație prezentată de Monica Voicu. șeful Serviciului Juridic din Primăria Câmpina, în ședința ordinară de joi după-amiază, s-a aflat și o solicitare mai bizară.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV