Pe Strada Constantin Istrati din municipiul Câmpina au început, de câteva zile, lucrările de reabilitare a trotuarelor și a aleii care face legătura între Istrati și Rahovei. Problema trotuarelor aproape complet distruse a fost ridicată în plenul Consiliului Local, în urmă cu câteva luni, atunci când locuitori de pe Strada Constantin Istrati au venit pentru a solicita administrației locale să efectueze lucrările necesare.
După cum ne-a declarat viceprimarul Adrian Pițigoi, lucrările de reparații sunt realizate de Atelierul de Infrastructură Urbană din cadrul Primăriei Câmpina, fiind alocați bani (20.000 lei) doar pentru achiziționarea materialelor necesare. (video) Se estimează că aceste lucrări vor fi gata până la sfârșitul lunii iulie, în funcție și de vreme.

În noaptea de duminică spre luni, la Câmpina a ajuns primul transport cu apă potabilă îmbuteliată, care va fi distribuită populației începând cu 1 Decembrie.

În urma ședinței extraordinare a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, desfășurată duminică, s-a decis ca ISU Prahova să asigure transportul și distribuirea apei menajere - interzisă consumului uman, utilizând cele patru autocisterne de 9.000 de litri aflate în dotarea inspectoratului.

Într-un mesaj postat pe o rețea de socializare, premierul Ilie Bolojan a anunțat măsuri privind criza apei din Prahova și Dâmbovița, municipiul Câmpina fiind direct afectat.

În seara Sfântului Andrei, la Câmpina ar fi trebuit să răsune primele colide ale iernii și să se aprindă iluminatul festiv de sărbători. Din cauza crizei apei, însă, evenimentul a fost anulat. Luminițele s-au aprins, pur și simplu, odată cu iluminatul public stradal.