Pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Local Câmpina de joi, 26 martie, se află și un proiect privid aprobarea procedurii de evaluare pentru stabilirea ordinii de prioritate în soluționarea cererilor de atribuire a spațiilor cu destinația de sediu de partid.
Practic, este vorba că în Câmpina nu a existat niciodată o astfel de procedură, iar acum sunt mai multe solicitări de sediu din partea unor partide politice și s-a ajuns la necesitatea realizării acestui proiect.
Dar ce formațiuni politice solicită sediu sau reînnoirea contractelor în Câmpina? Este vorba de Partidul Național Liberal, al cărui contract de închiriere a expirat pe 18 martie anul acesta, Partidul Mișcarea Populară, al cărui contract a expirat la aceeași dată, dar și Partidul SOS România, condus de Diana Șoșoacă. În vreme ce primele două partide solicită aceleași sedii pe care le-au avut și până acum în clădirea de pe Strada Mărășești, nr. 2 (foto), SOS solicită un spațiu la mansarda acelui imobil, spațiu care nu poate fi închiriat, fiind într-o stare avansată de degradare, după cum justifică Direcția Administarea Domeniului Public și Privat din cadrul Primăriei Câmpina.
Criteriile care vor sta la baza stabilirii ordinii solicitărilor sunt: data înființării (de la 10 puncte până la un an, la 30 puncte pentru peste trei ani), adresabilitatea în Câmpina (de la 10 puncte sub 100 membri, la 20 puncte pentru peste o mie), reprezentare în Consiliul Local Câmpina (25 puncte), reprezetare parlamentară în Prahova (25 puncte).
Proiectul este inițiat de viceprimarul Livia Lupu.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

Au trecut doi ani de la alegerile locale din iunie 2024. Cele care s-au finalizat cu alegerea în funcția de primar al municipiului Câmpina a Irinei Mihaela Nistor, care l-a învins pe primarul în funcție de atunci, Alin Ioan Moldoveanu.

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inițiat o campanie la nivel național, prin care dorește să fie mai aproape de cetățeni, să le asculte doleanțele și problemele. „AUR te aude!” este numele acestei campanii care a ajuns și la Câmpina.

Ziua porților deschise este, de obicei, un eveniment al unei instituții publice. În acest context, inițiativa USR Câmpina de a organiza un astfel de eveniment este cel puțin inedită.

Conducerea AUR Câmpina a început vizitele în cartiere, primul vizat fiind cartierul Turnătoriei, unul dintre cele mai sărace, cu foarte multe probleme de toate felurile.