Într-un mediu privat destul de greu încercat È™i într-un oraÈ™ a cărei economie a scăzut mult în ultimii ani, un tânăr întreprinzător a avut o idee care s-a transformat într-o afacere de succes. O afacere care a devenit cunoscută la nivel naÈ›ional È™i care a intrat destul de repede È™i pe piaÈ›a internaÈ›ională, mai ales după participarea la diverse saloane auto din străinătate. O afacere care a creat locuri de muncă È™i care va continua să se dezvolte.
Carosări auto - transformări microbuze, aceasta este afacerea, în termeni simpli, iar ideea i-a aparÈ›inut lui Vlad Papuc, directorul general al Aveuro International Câmpina. Practic, la Aveuro se fac modificări constructive având, în general, ca vehicul de bază Mercedes Benz Sprinter, pe care îl transformă în microbuz pentru transport persoane de la 8+1 până la 22+1 locuri. Cu toate dotările necesare, în funcÈ›ie de cerinÈ›ele clientului.
Procesul tehnologic poate părea simplu, dar nu este deloc aÈ™a. MaÈ™ina de bază este dezechipată de elementele care ar putea fi afectate în timpul lucrărilor. Apoi, este decupată tabla pentru geamuri, se realizează structura pe care vor fi prinse scaunele, este întărit plafonul (unde vor veni spaÈ›iile pentru bagaje, aer condiÈ›ionat, trapă etc), iar la final vopsirea efectivă. În privinÈ›a dotărilor, acestea sunt în funcÈ›ie de cerinÈ›e, dar absolut toate de înaltă calitate - aer condiÈ›ionat, scaune, DVD Player, sistem de sunet, priză pentru USB, lumini ambientale etc. Și lucru foarte important, la final, clientului îi este furnizat produsul gata omologat.
După cum a afirmat Vlad Papuc, capacitatea de producÈ›ie a Aveuro International Câmpina este, în prezent, între 8 È™i 15 microbuze pe lună, în funcÈ›ie de complexitatea lucrărilor. Se intenÈ›ionează ca pe viitor capacitatea de producÈ›ie să crească undeva la 25 de microbuze pe lună, asta cu atât mai mult cu cât aproape 70% din comenzi vin de la clienÈ›i din străinătate. (P)
(Mai multe informații și foto - www.aveuro.com)

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezenÈ›a la Valea Doftanei a unei ursoaice È™i a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariÈ›ia unor urÈ™i, chiar a unei ursoaice cu pui.

PoliÈ›iÈ™tii rutieri din Câmpina au fost sesizaÈ›i, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul JudeÈ›ean 100E (strada ProviÈ›ei), în localitatea Poiana Câmpina spre ProviÈ›a de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulÈ›i ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri È™i terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie È™i au un aspect dezolant.