În cadrul programului național ”Școala altfel”, la Grădinița ”Iulia Hasdeu” din Câmpina a avut loc miercuri, 23 octombrie 2024, prima ediție a Târgului de toamnă.
La acest moment au fost prezenți preșcolarii din grupele de la această grădiniță, dar și de la alte structuri ale acesteia - Grădinița nr. 5 și Grădinița nr. 6.
La ora 10.30, toți copiii de la program normal și de la grădinițele arondate s-au adunat în curtea grădiniței, iar de la ora 15.30, a fost rândul copiiilor de la program prelungit, cuprinși de emoții și curiozitate. Fiecare grupă și-a amenajat propriul stand, cu multă imaginație și creativitate. Aici au fost expuse produse confecționate de către copii împreună cu familiile acestora. Au fost și ateliere de lucru (o grupă a realizat aranjamente florale, altă grupă a pus murături la conservat ș.a.) în fața vizitatorilor. Copiii și-au exprimat și simțul artistic, prin diverse dansuri și cântecele, dar și prin parada costumelor de toamnă. La final, fiecare grupă a primit o diplomă specială, personalizată - pentru originalitate, creativitate, cel mai frumos moment artistic, cea mai carismatică grupă, cea mai energică grupă, cel mai frumos decor, cele mai bune produse tradiționale, cel mai frumos costum de toamnă. Spiritul de sărbătoare a fost întreținut în permanență cu ajutorul fondului muzical, dar, mai ales, cu energia și voioșia copiilor. ”Scopul acestei activități a fost creșterea calității actului educațional. Mulțumim tuturor participanților pentru colaborare și interes!”, a afirmat directorul Grădiniței ”Iulia Hasdeu”, Mihaela Predea.

Floricon Salub anunță că în perioada sărbătorilor de iarnă 2025-2026 intervin unele modificări în programul de colectare a deșeurilor de la populație, în Câmpina și localitățile învecinate.

Accidentul s-a produs pe DN1, în zona Florești, la miezul nopții trecute. În acest eveniment rutier au fost implicate un autoturism - condus de un tânăr de aproximativ 20 ani și un autocar.

UPDATE: Cauza probabilă a incendiului - o centrală cu combustibil solid (lemne).
Pompierii militari au intervenit, luni seară, pentru localizarea și stingerea unui incendiu produs la două gospodării de pe raza comunei Măgureni, sat Măgureni.

Duminică, 14 decembrie 2025, o parte a Grupului ”Dor, doruleț” al CAR Pensionari Câmpina, condus de Ofelia Hărănguș, a ajuns la Biserica ”Sfântul Ștefan” din satul Buștenari, comuna Telega, la invitația preotului Mihai Vișan.