În perioada 10-12 ianuarie 2025, la Brașov are loc una dintre cele mai puternice competiții naționale de handbal juvenil - Transylvania Winter Cup.
Anul trecut, echipa de juniori IV a CS Câmpina, antrenată de Daniel Vasile și Denisa Toma, a câștigat turneul (foto), obținând și titlul de golgheter prin Antonia Dragomir, cu 49 goluri, premierea fiind oficiată de fosta mare handbalistă Mariana Târcă, o mândrie pentru micuțele handbaliste din Câmpina.
Ediția din 2025 a competiției de la Brașov va avea loc în perioada 10-12 ianuarie, dar CS Câmpina nu se află printre participante. Motivul? Unul incredibil... Lipsa banilor!
În condițiile în care gazdele au pus condiția cazării pentru toate echipele, participarea la acest turneu ar fi însemnat pentru gruparea câmpineană un efort de două-trei mii de euro. Concret, pentru trei zile era nevoie de plata unei sume de 250 lei pentru fiecare sportiv și oficial, la un lot de 15 jucătoare, plus oficiali, să spunem un maximum de 20 persoane, efortul financiar era de 15.000 lei, adică 3.000 euro!
Câmpina se pare că nu-și permite un asemenea lux, astfel că fetele antrenorilor Daniel Vasile și Denisa Toma se vor pregăti în sala de sport a Colegiului Național ”Nicolae Grigorescu” din Câmpina, pe 20 ianuarie fiind programată reluarea campionatului de juniori III, CS Câmpina primind vizita formației CS Județean Ploiești.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!
La finalul acestei săptămâni începe campionatul județean de fotbal, în care sunt implicate trei echipe din Câmpina. De asemenea, sportivi din Câmpina participă la Mondialele de natație pentru juniori de la Otopeni, la Naționalele de atletism pentru seniori sau echipe de handbal ale CS Câmpina sunt prezente la puternicul turneu de handbal de la Brașov.
În Complexul Olimpic de Natație de la Otopeni este în plină desfășurare Campionatul Mondial de Natație pentru juniori.
La finalul acestei săptămâni începe o nouă ediție de campionat la nivelul Ligilor a 4-a și a 5-a din campionatul județului Prahova.
Echipele de handbal feminin juniori II și IV ale CS Câmpina vor participa începând cu finalul acestei săptămâni la un puternic turneu internațional la Brașov - Funsports Cup.