La propunerea Inspectoratului Școlar, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Prahova a decis ca mâine, 10 ianuarie 2017, procesul de învățământ să fie suspendat la nivelul întregului județ. Prin urmare, mâine nu se învață. Decizia a fost luată din cauza temperaturilor foarte scăzute prognozate de ANM. După cum se știe, județul Prahova a intrat sub incindența codului portocaliu de ger, iar pentru mâine sunt anunțate temperaturi de -17 grade Celsius.
Inspectoratul Școlar Județean a trimis deja adrese la toate unitățile de învățământ din Prahova, prin care anunță suspendarea cursurilor. Precizăm că este vorba despre o măsură luată pentru o zi. Autoritățile județene vor decide mâine dacă procesul de învățământ se reia sau nu în ziua următoare.

Luni, 8 decembrie 2025, de la ora 16.00, în curtea Poliției Locale Câmpina va funcționa un centru fix de distribuție a apei potabile îmbuteliate.

”În această dimineață, sistemul operat de Hidro Prahova este complet amorsat, iar apa circulă în toate cele 13 localități afectate de oprirea furnizării de vinerea trecută”, se arată într-un comunicat al Consiliului Județean Prahova.

Reluarea furnizării apei la nivelul municipiului Câmpina se face treptat, mai ales după ce au fost o serie de probleme cu avariile la rețeaua învechită.

Pe râul Doftana, despre care s-a discutat atât de mult în ultima vreme, în contextul crizei apei prin care au trecut Câmpina și alte localități din zonă, se află mai multe poduri.