De la 1 ianuarie 2019, pentru o perioadă de șase luni, România va prelua președinția Consiliului Uniunii Europene. Cu acest prilej, Ministerul Educației Naționale, în parteneriat cu Ministerul Afacerilor Externe, prin intermediul ministrului delegat pentru Afaceri Europene, organizează un concurs național pentru crearea unui logo destinat acestui eveniment.
Concursul este adresat exclusiv elevilor şi studenţilor, iar printre participanţi se numără şi un elev de la Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu” din Câmpina. Este vorba de Cosmin Merca, elev în clasa a XII-a. „Am considerat că este important să ai şansa de a-ţi lăsa amprenta pe ceva atât de important, care va rămâne în istorie. Şi nu vă ascund că şi premiul este unul destul de important. Logo-ul pe care l-am creat include două simboluri naţionale – Sfinxul şi Coloana Infinitului a lui Brâncuşi, aceastea considerând eu că sunt cele mai importante repere ale acestei ţări. Alături de tricolor, bineînțeles”, ne-a declarat Cosmin Merca. (video)
Câştigătorii concursului vor fi anunţaţi pe 3 noiembrie, iar ocupantul primului loc va fi recompensat cu un premiu de 3.000 euro şi o vizită la Bruxelles, la instituțiile europene.

Echipaje de intervenție acționează pentru salvarea a patru persoane care practicau alinismul în zona Albișoara Brânei din Bucegi. Conform primelor informații, acestea s-au prăbușit aproximativ 10 metri după ruperea corzii de asigurare. (Știre în curs de actualizare)

Președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, a fost din nou pe șantierul drumului surpat de la ieșirea din Câmpina spre Cornu, care asigură și ieșirea spre DN1.

Consiliul Județean Prahova a aprobat vineri, în ședință extraordinară, repartizarea pe localități a cotei de 6% din impozitul pe venit aferent anului 2026.

La solicitarea Primăriei Câmpina, operatorul pentru lucrări de dezinsecție va realiza tratamente specifice în parcurile și zonele verzi din municipiu.