CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Ar fi nevoie de o trecere de pietoni pe Strada Pictor Grigorescu în zona Parcului Curiacul și a terenurilor de sport?

- Actualitate -

Ar fi nevoie de o trecere de pietoni pe Strada Pictor Grigorescu în zona Parcului Curiacul și a terenurilor de sport?

Există multe subiecte în Câmpina, care - chiar dacă nu țin capul de afiș al presei sau al agendei aleșilor locali - pentru mulți oameni au importanța lor.

Unul dintre aceste subiect, despre care am tot auzit vorbindu-se de mai multe ori, este cel al necesității unei treceri de pietoni pe Strada Pictor Nicolae Grigorescu.
Cei care sunt în favoarea unui astfel de demers susțin că sunt destui oameni, mai ales tineri, care vin spre terenurile de sport sau spre Parcul Curiacul prin Parcul Istrati, fiind nevoiți să traverseze pe propriul risc, cea mai apropiată trecere de pietoni fiind tocmai în apropierea sensului giratoriu de la Fibec. De asemenea, alții vorbesc și despre necesitatea unei treceri de pietoni în zona intersecției acestei străzi cu Strada Plevnei, mulți oameni alegând să treacă pe podul care vine de la gară pe partea sa stângă, astfel că, după pod, sunt nevoiți să traverseze - ca și în primul caz - ”pe cont propriu”.
Adversarii acestei idei afirmă că pe Strada Pictor Nicolae Grigorescu, pe partea cu Parcul Constantin Istrati, oricum nu poate trece nimeni, trotuarul fiind inexistent sau.. năpădit de vegetația din parc, chiar și pe timp de iarnă.
Nu știm argumentele cărei tabere ar fi mai importante, dar poate nu ar fi rău ca în Comisia pentru Siguranța Circulației de la nivelul Primăriei Câmpina să fie discutat și acest subiect și să se ia o decizie care să fie explicată publicului larg.


19 Nov 2024 09:12 1496 vizualizari


Comentarii






  • 19.11.2024 19:43 Tache Ar trebui o pasarela precum Calea Dacia sa facă legătură cu DN 1.Cu timpul veți vedea avantajele.
356 vizualizari 10 Aug 2026 20:14 Poate se repară scările din Parcul ”Regele Mihai I” până la ediția de anul viitor a Câmpina Summer Park Music

Poate se repară scările din Parcul ”Regele Mihai I” până la ediția de anul viitor a Câmpina Summer Park Music

Scena din Parcul ”Regele Mihai I”, din centrul municipiului Câmpina, este locul obișnuit pentru majoritatea concertelor din cadrul evenimentului Câmpina Summer Park Music.

citeste mai mult
654 vizualizari 10 Aug 2026 12:49 Cu patru săptămâni înaintea începerii noului an școlar, sala de sport de la Școala ”B.P. Hasdeu” Câmpina stă cu ușile... vraiște!

Cu patru săptămâni înaintea începerii noului an școlar, sala de sport de la Școala ”B.P. Hasdeu” Câmpina stă cu ușile... vraiște!

Pe 7 septembrie începe un nou an școlar. Astăzi, 10 august, cu patru săptămâni înaintea începerii noului an școlar, sala de sport de la Școala Gimnazială ”B.P. Hasdeu” din Câmpina stă cu ușile deschise pentru a se aerisi pardoseala!

citeste mai mult
510 vizualizari 10 Aug 2026 09:16 Un bărbat de 40 ani, din Florești, arestat după încălcarea ordinului de protecție și amenințarea unei fete de 15 ani

Un bărbat de 40 ani, din Florești, arestat după încălcarea ordinului de protecție și amenințarea unei fete de 15 ani

În cursul zilei de duminică, 9 august, polițiștii din Florești au dispus reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat de 40 ani, din comuna Florești, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de încălcarea ordinului de protecție și amenințare.

citeste mai mult
610 vizualizari 09 Aug 2026 14:04 Imagini extrem de spectaculoase de la intervenția salvamontiștilor prahoveni în peretele Văii Albe din Bucegi

Imagini extrem de spectaculoase de la intervenția salvamontiștilor prahoveni în peretele Văii Albe din Bucegi

Salvamont Prahova a publicat în urmă cu puțin timp niște imagini extrem de spectaculoase din cadrul misiunii de sâmbătă, de salvare a doi alpiniști germani din peretele Văii Albe, din Bucegi.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV