Există multe subiecte în Câmpina, care - chiar dacă nu țin capul de afiș al presei sau al agendei aleșilor locali - pentru mulți oameni au importanța lor.
Unul dintre aceste subiect, despre care am tot auzit vorbindu-se de mai multe ori, este cel al necesității unei treceri de pietoni pe Strada Pictor Nicolae Grigorescu.
Cei care sunt în favoarea unui astfel de demers susțin că sunt destui oameni, mai ales tineri, care vin spre terenurile de sport sau spre Parcul Curiacul prin Parcul Istrati, fiind nevoiți să traverseze pe propriul risc, cea mai apropiată trecere de pietoni fiind tocmai în apropierea sensului giratoriu de la Fibec. De asemenea, alții vorbesc și despre necesitatea unei treceri de pietoni în zona intersecției acestei străzi cu Strada Plevnei, mulți oameni alegând să treacă pe podul care vine de la gară pe partea sa stângă, astfel că, după pod, sunt nevoiți să traverseze - ca și în primul caz - ”pe cont propriu”.
Adversarii acestei idei afirmă că pe Strada Pictor Nicolae Grigorescu, pe partea cu Parcul Constantin Istrati, oricum nu poate trece nimeni, trotuarul fiind inexistent sau.. năpădit de vegetația din parc, chiar și pe timp de iarnă.
Nu știm argumentele cărei tabere ar fi mai importante, dar poate nu ar fi rău ca în Comisia pentru Siguranța Circulației de la nivelul Primăriei Câmpina să fie discutat și acest subiect și să se ia o decizie care să fie explicată publicului larg.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.