Cu 10% mai mulți bani față de anul 2023 vor primi bisericile din Câmpina în acest an dacă se va aproba proiectul inițiat de primarul Alin Moldoveanu privind alocarea de sume pentru bisericile din municipiu. Proiectul va intra în dezbaterea Consiliului Local la ședința ordinară din 28 februarie 2024.
Valoarea sumei alocată în acest an este de 275.000 lei, față de 250.000 lei repartizați anul precedent. Fondurile sunt alocate pentru construcții, reparații, pictură bisericească și finalizarea lucrărilor începute la lăcașurile de cult.
Iată și sumele alocate pentru fiecare unitate de cult în parte:
Parohia ”Sf. Mare Mucenic Dimitrie” - 26.550 lei
Parohia ”Înălțarea Domnului” - 48.100 lei
Parohia ”Sf. Apostol Andrei” - 26.550 lei
Parohia ”Sf. Treime” (foto) - 53.100 lei
Parohia ”Sf. Voievozi” - 8.885 lei
Parohia ”Nașterea Maicii Domnului” - 44.215 lei
Parohia ”Adormirea Maicii Domnului” - 5.000 lei
Parohia romano-catolică ”Sf. Anton de Padova” - 28.400 lei
Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea ”Sălaj” - 5.700 lei
Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea ”Petru Rareș” - 5.700 lei
Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea ”Mărășești” - 5.700 lei
Biserica Creștină Baptistă Maranata - 5.700 lei
Biserica Penticostală ”Betel” - 5.700 lei
Biserica Penticostală ”Emanuel” - 5.700 lei
Total - 275.000 lei.

Fără niciun alt comentariu, iată comunicatul Primăriei Câmpina:

La centrele de examinare și pe portalul Ministerului Educației au fost afișate astăzi, 7 iulie 2026, rezultatele la prima sesiune a bacalaureatului, înainte de contestații.

Mai mulți câmpineni, clienți ai acestei companii de telefonie mobilă, au primit din partea Vodafone următorul mesaj:

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis câteva imagini și o situație nesatisfăcătoare pentru locuitorii din zonă.