UPDATE - Procesul electoral a fost reluat în jurul orei 18.00.
Procesul de votare este suspendat la această oră în 9 secții din comunele Poiana Câmpina, Provița de Jos și Provița de Sus, deoarece secțiile respective au rămas fără curent electric. Echipele de intervenții de la Electrica sunt deja pe teren și încearcă să rezolve problema.
Ce s-a întâmplat, de fapt? Un cetățean din Drăgăneasa (Provița de Jos) s-a apucat să taie un copac, fără niciun fel de măsură de siguranță. Copacul a căzut peste linia electrică de înaltă tensiune și mai multe zone din cele trei comune au rămas pe întuneric. 'Echipele nostre verifică pe teren dacă trebuie doar îndepărtat copacul sau rețeaua a fost avariată mai serios. Apoi vom putea vorbi despre complexitatea intervenției. Oricum, noi facem toate eforturile pentru reluarea alimentării cu energie electrică a zonelor afectate în cel mai scurt timp posibil', a declarat Marian Popa, purtător de cuvânt al societății Electrica Muntenia Nord.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Pompierii militari prahoveni au intervenit în această seară pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Talea.

Polițiștii prahoveni au dispus, la data de 28 martie, măsura reținerii pentru 24 ore față de cinci bărbați bănuiți de comiterea infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice, în urma implicării acestora într-un conflict spontan produs la data de 27 martie 2026, în jurul orei 18.15, pe raza localității Șotrile.

A încetat din viață profesorul Cristina Budileanu. Urma să împlinească în octombrie 69 ani. Ca elev și apoi ca dascăl, viața sa a fost legată de CNNG.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat activitatea infracțională a unui tânăr de 18 ani, cercetat pentru pornografie infantilă și șantaj.