Primăria municipiului Câmpina a anunțat noi puncte în care se impun restricții de circulație ca urmare a executării unor lucrări și racorduri la rețeaua de canalizare.
Unul dintre aceste puncte este situat la intersecția Bulevardului Nicolae Bălcescu - Strada Sondei (foto), unde există posibilitatea de intrare și ieșire pe un singur sens. De asemenea, continuă lucrările la intersecția Străzii Dealului cu Aleea Rândunicii și pe Strada Ana Ipătescu, între intersecțiile cu străzile Mihail Kogălniceanu și Dr. Toma Ionescu, în aceste zone circulația rutieră fiind total restricționată.
Conform comunicatului emis de Primăria municipiului Câmpina, lucrările ar trebui încheiate până la data de 20 iulie 2024.

Un tânăr de 18 ani, din Florești, nu s-a asigurat la traversarea căii ferate, chiar în apropierea gării din localitate, și a fost acroșat de trenul care circula pe ruta București Nord - Cluj-Napoca.

Evaluarea rezultatelor analizelor de laborator a probelor prelevate de Direcția de Sănătate Publică Județeană Prahova din cinci sisteme de distribuire a apei a arătat încadrarea în valorile admise conform normelor în vigoare.

Zilele acestea la Spitalul Municipal Câmpina este doliu. S-a stins din viață medicul Gabriela Vlad, medic de urgențe. Avea 58 ani.

Dacă în privința unităților școlare din Câmpina și celelalte localități afectate de criza apei, s-a decis mutarea deciziei în fiecare școală - fie cu programarea cursurilor online, fie cu programarea activităților din alte programe, la Școala de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr”, decizia a fost una mai dificilă.