Se apropie marea sărbătoare a Crăciunului - Nașterea Mântuitorului, e vremea colindelor, iar micii colindători de la Clubul Copiilor au poposit, la sfârșitul săptămânii trecute, la Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) din Câmpina. Este vorba despre grupul ”Mugurași de primăvară”, condus de profesor Alice Botoacă.
Îmbrăcați în splendide costume populare, inclusiv cu bundițe care au luat ochii doamnelor de la CARP, ”Mugurașii” au interpretat mai multe colinde tradiționale, străvechi, dar și colinde mai noi, bucurând inimile celor care i-au ascultat. (video)
Marian Niculescu, președintele Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) din Câmpina și colegele sale din cadrul instituției au ascultat cu plăcere colindele copiilor, iar la final, rolurile s-au inversat, președintele CARP recitându-le copiilor versurile un colind. Apoi, Ecaterina Dimulescu, consilier în cadrul CARP, i-a răsplătiti pe micii colindători cu dulciuri și fructe.

Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi pentru a le da celor interesați posibilitatea de a alege.

4 Februarie este Ziua Cititului Împreună, iar momentul a fost marcat simplu, dar frumos, la Grădinița nr. 6 din cartierul Turnătoriei din Câmpina.

Pentru mulți, Guy de Poix este un vin, un vin foarte bun, după cum spun cunoscătorii, un vin produs la Cramele Ceptura. Mult mai puțini, inclusiv dintre cei care apreciază acest vin, știu că Guy de Poix este numele unui conte francez, cel care a pus bazele primei crame private din România contemporană, la Ceptura, și care a trăit în ultimii ani ai vieții la Câmpina, alegând să fie înmormântat aici, în Cimitirul Voila.

Într-o lume în care tot mai mulți copii se confruntă cu frica, izolarea sau violența în mediul școlar, Ziua Internațională a Nonviolenței în Școală devine mai mult decât o dată din calendar, devine un moment de reflecție, dialog și asumare.