UPDATE - În cursul serii de miercuri, în urma expirării măsurii reținerii, față de bărbatul în cauză a fost dispusă măsura arestării preventive pentru 30 zile.
Crima care a zguduit Câmpina încă produce emoție și indignare. Poliția a comunicat destul de târziu informații oficiale legate de acest caz.
Acum, după ce CâmpinaTV.ro v-a informat în premieră despre această crimă și apoi am revenit cu detalii legate de ceea ce s-a întâmplat marți seara pe Aleea Scărișoara.
”Din cercetările efectuate la fața locului s-a stabilit faptul că, în urma unui conflict, un bărbat de 40 ani, din municipiul Câmpina, ar fi înjunghiat-o pe concubina sa, o femeie de 34 ani, tot din municipiu, aceasta decedând. Tot din cercetări s-a stabilit faptul că situația conflictuală a celor două persoane era gestionată de polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpina, față de bărbatul în cauză fiind instituit ordin de protecție, cu obligația de a purta permanent un dispozitiv electronic de supraveghere. Femeia în cauză a renunțat la beneficiile instituite prin ordinul de protecție, deplasându-se la domiciliul bărbatului și, deși deținea un dispozitiv prin care ar fi putut fi generată o alertă, seara trecută aceasta nu l-a avut asupra sa, aspect care s-a mai întâmplat și în trecut. Cadavrul femeii a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală Prahova, în vederea efectuării necropsiei. În cauză, cercetările sunt continuate de un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova, cu sprijinul polițiștilor din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Prahova”, a transmis purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
De asemenea, autorul crimei a fost reținut de polițiști în cursul nopții, imediat după desfășurarea audierilor.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

Ca urmare a umplerii conductelor și a reintroducerii apei în sistem au fost identificate avarii punctuale, fiind necesară intervenția operativă pentru stabilizarea rețelei. Totodată, în conformitate cu recomandările primite de la Direcției de Sănătate Publică Prahova la reluarea furnizării de noaptea trecută, este obligatorie efectuarea spălărilor și purjărilor sistemului de alimentare cu apă.

Sâmbătă dimineață, alături de echipele Hidro Prahova, Virgiliu Nanu, președintele Consiliului Județean Prahova, a mers în Câmpina și Breaza pentru monitorizarea evoluției situației după repornirea sistemului de alimentare cu apă. La aproximativ 12 ore de la introducerea apei în rețea, sistemul se stabilizează treptat, iar alimentarea ajunge deja în majoritatea localităților afectate.

Chiar dacă este sâmbătă, chiar dacă este sărbătoare și chiar dacă apa a revenit la robinete, fără a fi potabilă, la Câmpina, continuă să funcționeze și sâmbătă trei centre de distribuire a apei potabile îmbuteliate.

Chiar dacă furnizarea apei s-a reluat, populația trebuie să respecte indicațiile autorităților și să nu consume apă de la robinet. De asemenea, acesta nu trebuie sa fie folosită pentru gătit sau pentru igiena personală.