Darius Coman (Barracuda Câmpina), trei medalii, inclusiv una de aur, la Campionatul Național de Natație pentru Cadeți

Sport (Categoria articolului)

Campionatul Național de Natație pentru Cadeți a avut loc în perioada 14-18 iulie, la Bazinul Olimpic ”Lia Manoliu” din București. Clubul câmpinean Barracuda a fost reprezentat de un singur sportiv - Darius Coman (antrenor Gabriel Cojocaru), dar care a reușit să câștige nu mai puțin de trei medalii, dintre care una de aur.

Darius Coman a câștigat proba de 100m bras, devenind campion național al acesteia, s-a clasat pe locul al doilea, cucerind medalia de argint și titlul de vicecampion național în proba de 200m mixt, în vreme ce la 100m liber s-a clasat pe un valoros loc 3, obținând o nouă medalie pentru natația câmpineană.
Toate aceste performanțe vin la capătul unui sezon foarte bun pentru Clubul Barracuda, sezon încununat cu mai multe titluri naționale.
În vreme ce majoritatea copiilor sunt în vacanță, pentru sportivii de la Barracuda, chiar de săptămâna viitoare, va începe un cantonament pe litoral, în vederea pregătirii viitorului sezon competițional.