Modernizarea Parcului Durbac din Cartierul Câmpinița a costat 480.838 lei (fără TVA), sumă alocată integral de la bugetul local. S-a făcut o treabă bună acolo, dar, din păcate, după inaugurarea de la jumătatea lunii iunie, nu a mai trecut nimeni să vadă cum stau lucrurile. Când spunem 'nimeni', ne referim la factorii responsabili din Primărie, cei care se ocupă de parcuri și spații verzi.
Absolut toți copacii plantați înaintea inagurării parcului s-au uscat. S-a uscat și magnolia. Iarba a crescut și ar fi trebuit cosită de mai multă vreme. Ca și buruienile care au năpădit spațiul verde. Sigur, sunt probleme minore comparativ cu altele din localitate. Dar cineva trebuie să se ocupe și de ele, mai ales că Parcul Durbac nu este un caz izolat. Și dacă tot investim atâția bani în modernizarea parcurilor, poarte n-ar fi rău să le și întreținem.

Sunt tot felul de situații în justiție care nu încetează să ne uimească și care duc, până la urmă, la prelungirea unui proces. Este și cazul unui dosar pe care două completuri de judecată de la Secția de Contencios Administrativ și Fiscal a Tribunalului Prahova și-l pasează reciproc, ajungându-se la ceea ce juridic se numește "conflict negativ de competență".

Polițiștii prahoveni au pus în executare în această dimineață patru mandate de percheziție domiciliară pe raza orașului Răcari, județul Dâmbovița, într-un dosar penal ce are ca obiect săvârșirea infracțiunii de înșelăciune.

Conducerea Inspectoratului Județean de Poliție Prahova a prezentat, în cadrul unei conferințe de presă, o sinteză a raportului instituției pentru anul 2025.

Creșterea eficienței energetice la Spitalul Municipal Câmpina a reprezentat, fără îndoială, unul dintre cele mai problematice și sensibile proiecte preluate de actuala administrație locală de la fosta conducere a municipiului.