Menținerea curățeniei în municipiul Câmpina este un deziderat pentru care lucrează atât administrația locală și instituțiile din subordinea acesteia, cât și operatorul de salubritate, dar și cetățenii, lucru demonstrat în campania ”Câmpina curată”. Poliția Locală a intensificat, la rândul său, acțiunile pentru depistarea și sancționarea persoanelor care abandonează deșeuri pe domeniul public sau în locurile nepermise.
O situație de acest gen s-a înregistrat vineri, 11 iunie, aproape de orele prânzului, când Poliția Locală Câmpina a reușit identificarea unui bărbat care transporta în Câmpina deșeuri din alte localități și le-a abandonat pe Aleea Parcului, în containerul destinat deșeurilor voluminoase. Tocmai pentru a descuraja și pe viitor pe alții să repete un astfel de gest, agenții Poliției Locale Câmpina i-au aplicat bărbatului o sancțiune contravențională în valoare de 3.000 lei.
De asemenea, agenții Poliției Locale au indicii temeinice, în urma monitorizării sistemului de supraveghere video, că astfel de fapte au avut loc și în alte zile și se va proceda la aplicarea măsurilor legale și pentru celelalte situații constatate.
Poliția Locală Câmpina mai face mențiunea că se sancționează în mod corespunzător atât predarea deșeurilor către persoane neautorizate, cât și colectarea sau abandonarea acestora de către persoane fizice sau juridice nelicențiate pentru a desfășura astfel de activități.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.