Iată primarii celor 104 localități din Prahova și scorurile cu care au câștigat alegerile din 5 iunie

Actualitate (Categoria articolului)

Biroul Electoral Central a făcut publice rezultatele finale ale alegerilor locale din 5 iunie, pentru fiecare localitate din țară în parte. Noi vă prezentăm situația din toate cele 104 localități ale județului Prahova, unde 79 de primari și-au păstrat funcțiile, deci au obținut un nou mandat, iar alți 14 primari în funcție au candidat, dar au fost învinși. Din totalul celor 104 primari prahoveni, doar patru sunt femei.

Municipiul Ploieşti

Adrian Dobre (PNL) – 32,77%

Cristian Ganea (PSD) – 26,33%

Graţiela Gavrilescu (ALDE) – 11,15%

Daniel Savu (independent) – 9,35%

Cătălina Bozianu (PMP) – 4,88%

Raul Petrescu (UNPR) – 1,81%

Iulian Teodorescu (PRM) – 1,65%

Gabriela Anghel (PND) – 1,22%

Fabio Cârstea (PRU) – 0,97%

Mircea Chiriţescu (PSRO) – 0,73%

Consiliul Local: PSD 11 mandate, PNL 10, ALDE 4, PMP 2.

 

Municipiul Câmpina

Horia Tiseanu (PNL) – 47,45%

Constantin Cândea (PSD) – 27,53%

Daniel Ioniţă (ALDE) – 7,57%

Adrian Piţigoi (PMP) – 5,51%

Andrei Istrate (UNPR) – 4,33%

Vlad Anghelescu (PRU) – 4,19%

Nicoleta Gherman (PSRO) – 2,37%

Florin Anghelescu (PP) – 1,01%

Consiliul Local: PNL 8 mandate, PSD 7, ALDE 2, PMP 2.

 

Azuga

Ciprian Barbu (PNL) – 45,71%

Constantin Samson (PSD) – 23,19%

Mihai Ivaşcu (PER) – 20,92%

Gheorghe Ivan (ALDE) – 8,23%

Ion Muşat (PMP) – 1,93%

Consiliul Local: PNL 5 mandate, PSD 3, PER 3, ALDE 2.

 

Băicoi

Ciprian Stătescu (PNL) – 42,58%

Marian State (PSD) – 24,40%

Marius Constantin (ALDE) – 22,35%

Florentin Georgescu (UNPR) – 5,26%

Tiberius Iordache (PMP) – 1,57%

Cătălin Baciu (PRM) – 1,46%

Florin Stoica (PND) – 1,40%

Gheorghe Dumitru (independent) – 0,64%

Consiliul Local: PNL 7 mandate, PSD 6, ALDE 4.

 

Boldeşti-Scăieni

Constantin Bucuroiu (PSD) – 62,95%

Florin Dincă (PNL) – 22,82%

Claudiu Frecăuţeanu (ALDE) – 6,64%

Nicolae Cardoşi (PMP) – 4,17%

Elena Matei (PND) – 3,40%

Consiliul Local: PSD 10 mandate, PNL 4, PMP 2, ALDE 1.

 

Breaza

Gheorghe Richea (PSD) – 42,60%

Răzvan Bălăşescu (PNL) – 28,44%

Cătălin Bercăroiu (ALDE) – 12,00%

Constantin Moraru (PSRO) – 9,20%

Gheorghe Barna (UNPR) – 3,16%

Gheorghe Bercăroiu (PMP) – 2,97%

Constantin Vasiliu (PRM) – 1,60%

Consiliul Local: PSD 8 mandate, PNL 5, ALDE 2, PSRO 1, PMP 1.

 

Buşteni

Emanoil Savin (PSD) – 59,76%

Valentin Codescu (PMP) – 13,83%

Cristian Achim (PNL) – 10,40%

Andronel Toma (PRM) – 9,83%

Janos Nemethi (ALDE) – 6,15%

Consiliul Local: PSD 8 mandate, PMP 2, PER 2, PNL 1, PRM 1, ALDE 1.

 

Comarnic

Sorin Popa (PSD) – 48,76%

Mircea Cocă (PNL) – 25,15%

Vasile Peticilă (ALDE) – 13,64%

Marius Popa (PMP) – 4,85%

Cristian Ciutacu (UNPR) – 4,52%

Ciprian Peticilă (PSRO) – 3,06%

Consiliul Local: PSD 9 mandate, PNL 5, ALDE 2, PMP 1.

 

Mizil

Silviu Negraru (PNL) – 31,30%

Emil Proşcan (PSD) – 28,63%

Nicolai Paşol (ALDE) – 25,65%

Claudiu Minea (PNŢCD) – 6,35%

Dumitru Leescu (UNPR) – 3,66%

Elena Brezeanu (PPU) – 2,71%

Marian Ghiţă (PRM) – 1,67%

Consiliul Local: PSD 6 mandate, PNL 5, ALDE 5, PNŢCD 1.

 

Plopeni

Dragoş Niţă (PNL) – 63,60%

Viorel Nedelcu (PSD) – 20,32%

Marius Petre (PMP) – 9,79%

Ghiorghiţă Săcăluş (ALDE) – 4,44%

Nicolae Arvatu (PPU) – 1,83%

Consiliul Local: PNL 8 mandate, PSD 4, PMP 2, ALDE 1.

 

Sinaia

Vlad Oprea (PNL) – 63,38%

Eduard Papadopol (PSD) – 31,82%

Constantin Marcoci (PMP) – 2,65%

Gheorghe Samoilă (PRU) – 2,13%

Consiliul Local: PNL 10 mandate, PSD 5, ALDE 1, UNPR 1.

 

Slănic

Remus Moraru (PNL) – 45,63%

Daneluş Costea (PSD) – 43,83%

Laurenţiu Mare (PMP) – 4,36%

Toma Plăiaşu (ALDE) – 2,85%

Ion Stoica (PRU) – 1,67%

Aurel Neagu (PRM) – 1,64%

Consiliul Local: PNL 7 mandate, PSD 7, PMP 1.

 

Urlaţi

Marian Măchiţescu (PNL) – 59,61%

George Marica (PSD) – 23,77%

Constantin Mateescu (PMP) – 7,32%

Liviu Drăgan (ALDE) – 5,37%

Adina Niculae (UNPR) – 1,72%

Alina Vintilă (PRM) – 1,34%

Mihail Bolgiu (PRU) – 0,85%

Consiliul Local: PNL 9 mandate, PSD 5, ALDE 2, PMP 1.

 

Vălenii de Munte

Florin Constantin (PSD) – 69,60%

Gabriel Chivăran (PNL) – 19,12%

Augustin Costache (UNPR) – 5,37%

Gheorghe Florea (PMP) – 2,27%

Daniel Stoian (ALDE) – 2,13%

Lascăr Constantinescu (PRU) – 1,18%

Consiliul Local: PSD 12  mandate, PNL 4, un independent. 

 

Adunaţi

Octavian Negotei (PSD) – 56,31%

Adrian David (PNL) – 25,46%

Constantin Anca (ALDE) – 11,52%

Mădălin Pinţă (PMP) – 6,69%

Consiliul Local: PSD 6, PNL 3, ALDE 1, PMP 1.

 

Albeşti Paleologu

Marian Panait (PNL) – 40,48%

Nicolae Popescu (ALDE) – 24,56%

Roxana Tarcău (M10) – 14,65%

Valentin Voicu (PSD) – 13,01%

Minciu Miu (UNPR) – 3,71%

Tudorel Priorocu (independent) – 2,06%

Ion Manolache (PND) – 1,49%

Consiliul Local: PNL 6, ALDE 3, PSD 3, M10 2, UNPR 1.

 

Aluniş

Iulian Bîgiu (PSD) – 79,30%

Nicolae Teju (PNL) – 18,98%

Costel Manea (PMP) – 1,71%

Consiliul Local: PSD 10, PNL 3.

 

Apostolache

Mihail Bratu (PNL) – 89,06%

Gheorghe Apostolescu (PSD) – 10,93%

Consiliul Local: PNL 9, PSD 1, PPU 1.

 

Ariceştii Rahtivani

Alexandru Cristea (PSD) – 34,42%

Gheorghe Orbu (PND) – 31,69%

Viorica Mihai (PNL) – 21,71%

Angelica Măndică (ALDE) – 4,68%

Vasile Vasile (PMP) – 3,86%

Dorinel Ungureanu (PSRO) – 3,61%

Consiliul Local: PSD 5, PND 5, PNL 4, ALDE 1.

 

Ariceştii Zeletin

Florin Roşu (PNL) – 66,94%

Daniel Gheorghe (PSD) – 22,17%

Natalia Bucur (ALDE) – 7,16%

Mihai Tinca (PND) – 3,71%

Consiliul Local: PNL 6, PD 2, ALDE 1.

 

Baba Ana

Ion Dragu (PNL) – 46,05%

Nicolei Bulete (PSD) – 24,97%

Dan Samsonovici (UNPR) – 18,52%

Georgeta Costache (PSRO) – 7,31%

Daniel Crăciun (ALDE) – 2,35%

Marius Mocanu (independent) – 0,76%

Consiliul Local: PNL 5, PSD 4, UNPR 2, PSRO 1, ALDE 1.

 

Balta Doamnei

Cristinel Matei (PSD) – 58,97%

Alexandru Vasile (PSRO) – 22,78%

Constanţa Guţă (PNL) – 16,08%

Nicoleta Tătar (ALDE) – 2,15%

Consiliul Local: PSD 6, PSRO 3, PNL 2.

 

Bălţeşti

Ion Radu (PNL) – 76,21%

Ion Ionescu (ALDE) – 14,12%

Viorica Rusnacu (PSD) – 8,40%

Aurel Dragomir (PMP) – 1,25%

Consiliul Local: PNL 9, ALDE 2, PSD 1, PRM 1.

 

Băneşti

Gheorghe Stoica (PSD) – 48,27%

Mihai Ungureanu (PNL) – 41,99%

Mariana Şerban (PMP) – 6,04%

Constantin Vişan (ALDE) – 3,68%

Consiliul Local: PSD 7, PNL 6, ALDE 1, PMP 1.

 

Bărcăneşti

Valeriu Lupu (PNL) – 52,85%

Dan Ionescu (PSD) – 32,11%

Ferdinand Soare (independent) – 4,17%

Gheorghe Oprea (PND) – 3,64%

Dumitru Chiru (ALDE) – 2,99%

Alexandru Dumitru (PMP) – 2,16%

Bogdan Dobre (PSRO) – 1,18%

Ion Voicu (UNPR) – 0,85%

Consiliul Local: PNL 9, PSD 6.

 

Bătrâni

Gheorghe Necula (PNL) – 50,55%

Gheorghe Doican (PSD) – 17,43%

Florin Stoica (PMP) – 14,56%

Gheorghe Enăchescu (PSRO) – 8,34%

Nicolae Cătuneanu (ALDE) – 5,93%

Gheorghe Petecilă (independent) – 3,15%

Consiliul Local: PNL 5, PSD 2, PMP 2, PSRO 1.

 

Berceni

Cosmina Pandele (PNL) – 48,62%

Constantin Bucur (PSD) – 31,19%

Alexandru Andrei (UNPR) – 10,12%

Ştefan Cofaru (ALDE) – 5,21%

Adrian Necula (PSRO) – 3,63%

Nicolae Cană (PRU) – 1,20%

Consiliul Local: PNL 8, PSD 5, UNPR 1, ALDE 1.

 

Bertea

Aurelian Boghici (PNL) – 35,33%

Ion Petcu (PSD) – 33,62%

Georgel Ionică (ALDE) – 11,69%

Viorica Ungureanu (independent) – 8,72%

Romică Dilimoţ (PMP) – 6,38%

Ion Lupu (PRU) – 4,23%

Consiliul Local: PNL 5, PSD 4, PNŢCD 1, ALDE 1, PMP 1, un independent.

 

Blejoi

Adrian Dumitru (PSD) – 74,31%

ConstantinTurcea (PNL) – 10,89%

Marin Toader (PMP) – 9,64%

Constantin Pavel (ALDE) – 3,48%

Nicolae Angelescu (PSRO) – 1,65%

Consiliul Local: PSD 11, PNL 2, PMP 1, ALDE 1.

 

Boldeşti Grădiştea

Niculae Enescu (PNL) – 53,04%

Petre Jarnea (PSD) – 38,90%

Gabriel Petre (PSRO) – 4,12%

Dorin Vasile (UNPR) – 2,47%

Mihai Mihnea (PNŢCD) – 1,44%

Consiliul Local: PNL 6, PSD 4, PSRO 1.

 

Brazi

Leonaş Radu (PNL) – 33,32%

Mircea Radu (PMP) – 27,06%

Nicolae Ivan (PSD) – 16,24%

Nicolae Radu (ALDE) – 9,95%

Valeriu Sima (PRM) – 4,38%

Dumitru Iliescu (UNPR) -3,42%

Marius Mihai (PSRO) – 2,95%

Ştefan Constantin (PND) – 2,64%

Consiliul Local: PNL 5, PMP 4, PSD 3, ALDE 2, un independent.

 

Brebu

Adrian Ungureanu (PNL) – 78,62%

Virgil Vrabie (PSD) – 19,19%

Aurică Comăniţă (ALDE) – 1,12%

Gheorghe Comşa (PMP) – 1,02%

Consiliul Local: PNL 11, PSD 4.

 

Bucov

Ion Savu (PNL) – 77,94%

Dragoş Poenaru (PSD) – 9,00%

Ioana Ghiţă (ALDE) – 5,14%

Răzvan Popa (UNPR) – 5,05%

Beatrice Ioniţă (PMP) – 2,84%

Consiliul Local: PNL 11, PSD 3, ALDE 2, UNPR 1.

 

Călugăreni

Ileana Cârlan (PSD) – 50,76%

Ion Enache (PNL) – 49,23%

Consiliul Local: PSD 5, PNL 4.

 

Cărbuneşti

Petre Stan (PNL) – 63,57%

Octavian Şerban (PSD) – 34,43%

Nicoleta Stan (PND) – 1,98%

Consiliul Local: PNL 8, PND 2, ALDE 1.

 

Ceptura

Constantin Chioveanu (PSD) – 47,76%

Marius Istrate (PNL) – 32,95%

Vasile Iordache (UNPR) – 6,86%

Cătălin Anghel (PMP) – 3,33%

Marin Dăncescu Pană (PSRO) – 3,24%

Ovidiu Şenţaru (ALDE) – 3,00%

Florin Pană (PRU) – 2,82%

Consiliul Local: PSD 7, PNL 5, UNPR1.

 

Ceraşu

Dumitru Duca (PSD) – 64,22%

Doina Tudose (PNL) – 20,95%

Constantin Băjenaru (independent) – 9,29%

Traian Cepoiu (PSRO) – 4,52%

Elena Staicu (PND) – 0,56%

Neculai Barbu (PRM) – 0,44%

Consiliul Local: PSD 9, PNL 3, un independent.

 

Chiojdeanca

Gheorghe Baba-Iana (PSD) – 59,27%

Ion Cristea (PNL) – 31,23%

Victoria Simion (PPU) – 5,87%

Mircea Dinescu (PMP) – 3,60%

Consiliul Local: PSD 7, PNL 3, PPU 1.

 

Ciorani

Voicu Marin (PSD) – 92,97%

Daniel Oprea (ALDE) – 3,06%

Ioana Zamfir (PNL) – 2,62%

Maria Matache (PMP) – 1,33%

Consiliul Local: PSD 13, PMP 1, PNL 1.

 

Cocorăştii Colţ

Doru Bardaş (PNL) – 72,37%

Gheorghe Petrache (PSD) – 15,48%

Florian Ivan (ALDE) – 7,08%

Valerică Coman (UNPR) – 5,05%

Consiliul Local: PNL 7, PSD 2, UNPR 1, ALDE 1.

 

Cocorăştii Mislii

Daniel Alexandru (PNL) – 74,03%

Gheorghe Bănică (PSD) – 12,67%

Gheorghe Stancu (PMP) – 6,19%

Cornel Borcea (ALDE) – 3,07%

Spirea Boldojar (PRM) – 2,51%

Gheorghe Anghel (PSRO) – 1,50%

Consiliul Local: PNL 9, PSD 2, PRM 1, PMP 1.

 

Colceag

Marin Enache (PSD) – 45,54%

Gabriel Papainog (PNL) – 25,88%

Dumitru Chiru (PSRO) – 14,25%

Ion Petcu (ALDE) – 8,51%

Nicolae Soare (UNPR) – 3,16%

Gheorghe Stoica (PRU) – 2,62%

Consiliul Local: PSD 6, PNL 4, PSRO 2, ALDE 1.

 

Cornu

Cornel Nanu (PSD) – 86,10%

Gabriel Iancu (PNL) – 8,97%

Maria Duţă (PMP) – 4,40%

Maria Niţă (PND) – 0,52%

Consiliul Local: PSD 10, PNL 2, ALDE 1.

 

Cosminele

Corneliu Anton (PSD) – 38,15%

Iulian Nae (PNL) – 33,54%

Constantin Grigore (PMP) – 26,23%

Constantin Ilie (ALDE) – 2,06%

Consiliul Local: PSD 4, PNL 2, PMP 2, PRM 1.

 

Drajna

Violeta Gonţea (PNL) – 79,18%

Ion Linea (PSD) – 17,95%

Ion Călinoiu (PRU) – 2,85%

Consiliul Local: PNL 12, PSD 3.

 

Drăgăneşti

Ion Dumitrache (PNL) – 74,53%

Marian Toma (PSD) – 18,71%

Niculae Petre (ALDE) – 6,74%

Consiliul Local: PNL 9, PSD 3, ALDE 1.

 

Dumbrava

Nicolae Bunea (PNL) – 47,90%

Ion Greeruş (PSD) – 36,38%

Cristian Chifor (ALDE) – 9,61%

Ion Radu (PND) – 6,09%

Consiliul Local: PNL 6, PSD 4, ALDE 2, un independent.

 

Dumbrăveşti

Valentin State (PSD) – 51,52%

Vasile Căprărescu (PSRO) – 20,12%

Teodor Mălăescu (PNL) – 16,01%

Dănuţ Popescu (PRM) – 3,79%

Georgeta Răducanu (PMP) – 3,57%

Nicolae Mateescu (independent) – 2,82%

Maria Moise (PRU) – 2,13%

Consiliul Local: PSD 7, PNL 2, PSRO 2, PRM 1, PMP 1.

 

Filipeştii de Pădure

Costel Morărescu (PNL) – 69,84%

Nicolae Stan (PSD) – 10,96%

Ioan Braşoveanu (ALDE) – 10,51%

Vasile Bodea (PMP) – 5,92%

Leonardo Puiu (UNPR) – 3,10%

Consiliul Local: PNL 11, PSD 3, ALDE 2, PMP 1.

 

Filipeştii de Târg

Aurelian Manole (PNL) – 70,96%

Adrian Bălaşea (PSD) – 12,12%

Georgeta Stanciu (ALDE) – 8,66%

Gheorghe Tudor (UNPR) – 7,25%

Daniel Matei (PSRO) – 0,99%

Consiliul Local: PNL 10, PSD 3, ALDE 1, UNPR 1.

 

Fântânele

Constantin Niţu (PSD) – 57,61%

Aurelian Ungureanu (PNL) – 18,00%

Gheorghe Vasile (ALDE) – 12,33%

Gheorghe Parepa (UNPR) – 7,46%

Mirel Parepa (PND) – 4,57%

Consiliul Local: PSD 6, PNL 2, ALDE 1, UNPR 1, PND .

 

Floreşti

Eugen David (PNL) – 55,13%

Paul Tretiacenco (M10) – 22,93%

Bogdan Petre (PSD) – 19,37%

George Pipelea (PRU) – 1,56%

Laurenţiu Croitoru (independent) – 0,99%

Consiliul Local: PNL 8, PSD 3, M10 2, ALDE 2.

 

Fulga

Constantin Badea (PSD) – 65,62%

Neculae Zamfir (PNL) – 32,69%

Marian Stancu (ALDE) – 1,67%

Consiliul Local: PSD 8, PNL 5.

 

Gherghiţa

Mihail Nichita (PSD) – 68,12%

Ştefan Nicolescu (PNL) – 22,37%

Leontin Păun (PND) – 9,49%

Consiliul Local: PSD 7, PNL 3, PND 1.

 

Gorgota

Ionuţ Dumitru (PNL) – 55,37%

Veronica Diaconu (PRU) – 26,76%

Victor Dumitru (PSD) – 10,24%

Gheorghe Voicu (PMP) – 5,88%

Stelian Mihălceanu (UNPR) – 1,72%

Consiliul Local: PNL 8, PRU 4, PSD 2, PMP 1.

 

Gornet

Nicolae Negoiţescu (PSD) – 67,62%

Gheorghe Mateescu (PNL) – 21,88%

Virgil Stoian (ALDE) – 7,01%

Mădălina Dudu (PMP) – 2,57%

Alexandru Bărbulescu (PND) – 0,89%

Consiliul Local: PSD 7, PNL 3, ALDE 1.

 

Gornet Cricov

Ion Călin (PNL) – 67,37%

Grigore Călin (PSD) – 26,78%

Vasilica Mateescu (PND) – 3,49%

Tonia Gheorghe (ALDE) – 2.35%

Consiliul Local: PNL 7, PSD 3, PND 1.

 

Gura Vadului

Constantin Lungu (PSD) – 51,12%

Dan Trandafir (PNL) – 18,16%

Bogdan Cojocaru (independent) – 14,89%

Ioan Moise (ALDE) – 8,57%

Ion Cârtescu (PND) – 7,24%

Consiliul Local: PSD 6, PNL 2, ALDE 1, PND, un independent.

 

Gura Vitioarei

Gheorghe Trifon (PNL) – 43,49%

Adrian Moise (PSD) – 37,12%

Gheorghe Stănescu (PSRO) – 15,01%

Ion Dincă (ALDE) – 4,36%

Consiliul Local: PSD 6, PNL 6, PSRO 2, ALDE 1.

 

Iordăcheanu

Constantin Safta (PNL) – 42,15%

Ioan Poiană (PSD) – 28,10%

Aurel Constantin (ALDE) – 22,92%

Dumitru Matache (PND) – 1,79%

Aurel Ben (PRM) – 1,79%

Laurenţiu Ivan (PNŢCD) – 1,71%

Elena Mihalache (independent) – 1,51%

Consiliul Local: PNL 7, PSD 4, ALDE 4.

 

Izvoarele

Ioan Grigore (PSD) – 32,73%

Margareta Dinulescu (PNL) - 23,89%

Gheorghe Dafina (PSRO) – 21,28%

Florentin Cepoiu (PPU) – 9,12%

Lucian Miclea Lepădatu (ALDE) – 6,95%

Ioan Diaconu (independent) – 4,31%

Constantin Răduţu (PMP) – 1,70%

Consiliul Local: PSD 6, PNL 4, PSRO 3, PPU 1, ALDE 1.

 

Jugureni

Constantin Mărcoceanu (PSD) – 76,73%

Paul Căpătoiu (PNL) – 11,91%

Viorel Pătrăşcioiu (PMP) – 11,35%

Consiliul Local: PSD 7, PNL 1, PMP 1.

 

Lapoş

Dumitru Ţîrlea (PNL) – 46,99%

Viorel Barbu (PSD) – 39,90%

Zoica Ivan (ALDE) – 13,09%

Consiliul Local: PNL 4, PSD 4, ALDE 1.

 

Lipăneşti

Robert Nica (PNL) – 44,19%

Ioan Stan (PSD) – 41,77%

Vasile Enache (ALDE) – 10,44%

Maria Diaconu (PND) – 2,38%

Leonard Grăjdan (PRM) – 1,19%

Consiliul Local: PSD 7, PNL 6, ALDE 2.

 

Măgurele

Vasilică Diaconu (PNL) – 63,96%

Marian Lixandru (ALDE) – 23,43%

Mihail Cucu (PSD) – 6,70%

Consiliul Local: PNL 7, ALDE 3, PSRO 2, PSD 1.

 

Măgureni

Gheorghe Iordache (ALDE) – 49,65%

Aida Iarca (PNL) – 35,27%

Eduard Pudercă (PSRO) – 7,63%

Dumitru Creţu (PSD) – 7,43%

Consiliul Local: ALDE 7, PNL 5, PSD 2, PSRO 1.

 

Măneciu

Vasile Cordoş (ALDE) – 35,11%

Mihail Barbu (PSD) – 30,43%

Ştefan Lupu (PNL) – 15,83%

Gheorghe Donache (PSRO) – 10,84%

Cosmin Ghimpu (independent) – 2,61%

Mihaela Vlăsceanu (PRU) – 1,74%

Constantin Coman (PRM) – 0,93%

Florin Zaharia (Noua Dreaptă) – 0,51%

Consiliul Local: PSD 6, ALDE 6, PNL 3, PSRO 2.

 

Măneşti

Constantin Niţoi (PNL) – 70,23%

Constantin Brutaru (PSD) – 28,28%

Răsvan Crăciun (ALDE) – 1,47%

Consiliul Local: PNL 8, PSD 5.

 

Olari

Milică Voinescu (PSD) – 91,46%

Cristache Ion (PNL) – 8,53%

Consiliul Local: PSD 9, PNL 1, ALDE 1.

 

Păcureţi

Grigore Andreescu (PSD) – 62,26%

Victor Ţilimpea (PNL) – 14,32%

Gheorghe Oprescu (PND) – 13,95%

Cristian Brănoiu (ALDE) – 9,45%

Consiliul Local: PSD 7, PNL 2, ALDE 1, PND 1.

 

Păuleşti

Tudor Sandu (PSD) – 79,51%

Gheorghe Durlescu (PNL) – 11,30%

Gabriel Dima (ALDE) – 3,20%

Petre Iorga (PMP) – 3,01%

Alexandru Petrescu (PSRO) – 1,87%

Constantin Bornea (PRU) – 1,07%

Consiliul Local: PSD 9, PNL 3, trei independenţi.

 

Plopu

Adrian Bălănescu (PNL) – 69,10%

Teodor Marin (PSD) – 19,03%

George Dumitrescu (UNPR) – 11,86%

Consiliul Local: PNL 7, PSD 2, UNPR 1, ALDE 1.

 

Podenii Noi

Mihai Alionte (PNL) – 69,72%

Cătălin Mărgărit (PSRO) – 17,73%

Victoraş Ungureanu (PSD) – 6,05%

Gabriel Popescu (PRU) – 4,37%

Ion Ovreuţă (ALDE) – 1,25%

Paul Olaru (UNPR) – 0,85%

Consiliul Local: PNL 9, PSRO 2, PSD 1, PRU 1.

 

Poiana Câmpina

Alin Moldoveanu (PNL) – 82,87%

Petre Niţu Neagu (PSD) – 6,62%

Eusebiu Zidaru (PND) – 5,68%

Adrian Mănăţuică (PMP) – 1,91%

Paul Adamescu (ALDE) – 1,84%

Dan Mihai (PRU) – 1,05%

Consiliul Local: PNL 13, PSD 2.

 

Poienarii Burchii

Daniel Nedelcu (PNL) – 49,19%

Ion Gheorghe (PSD) – 28,85%

Florin Tudor (UNPR) – 19,29%

Marian Ioniţă (ALDE) – 2,65%

Consiliul Local: PNL 7, PSD 4, UNPR 2.

 

Poseşti

Valentin Spătărelu (PSD) – 82,49%

Călin Condrea (ALDE) – 12,10%

Marin Ciucă (PNL) – 2,57%

Decebal Neagu (PMP) – 1,84%

Lucian Dobrin (PND) – 0,97%

Consiliul Local: PSD 11, ALDE 2.

 

Predeal Sărari

Eugen Toader (PSD) – 79,94%

Gheorghe Dumitru (PNL) – 14,86%

Gelu Iordache (ALDE) – 5,18%

Consiliul Local: PSD 8, PNL 2, ALDE 1.

 

Proviţa de Jos

Mihai Dumitrescu (PNL) – 66,34%

Dănuţ Creţu (PSD) – 16,25%

Alin Goran (ALDE) – 13,36%

Constantin Găman (PMP) – 4,03%

Consiliul Local: PNL 7, PSD 2, ALDE 2.

 

Proviţa de Sus

Ovidiu Movileanu (PSD) – 66,93%

Elena Cosmoiu (PNL) – 24,45%

Codruţ Tudosoiu (PRM) – 4,83%

Dragoş Pătran (PMP) – 3,78%

Consiliul Local: PSD 8, PNL 3.

 

Puchenii Mari

Constantin Negoi (PNL) – 60,48%

Alexandru Constantin (PSD) – 32,48%

Iulian Ioniţă (ALDE) – 3,23%

Sorin Marinescu (PMP) – 2,05%

Ionuţ Neagu (UNPR) – 1,73%

Consiliul Local: PNL 10, PSD 5.

 

Râfov

Paul Cazanciuc (PSD) – 63,14%

Mircea Chivu (PNL) – 23,47%

Tone Liţă (UNPR) – 5,71%

Marius Ninaci (PMP) – 5,30%

Loredana Chivu (PSRO) – 1,19%

Marian Vasile (ALDE) – 1,16%

Consiliul Local: PSD 10, PNL 3, UNPR 1, PMP 1.

 

Salcia

Dan Boştină (PSD) – 51,32%

Iulian Gherghe (PNL) – 44,68%

Vasile Stanciu (PPU) – 1,66%

Claudia Niţu (PSRO) – 1,49%

Marcel Dumitru (ALDE) – 0,83%

Consiliul Local: PSD 4, PNL 3, ALDE 1, PPU 1.

 

Sălciile

Nistor Stan (PNL) – 66,16%

Gheorghe Podaru (PSD) – 33,83%

Consiliul Local: PNL 7, PSD 4.

 

Scorţeni

Mihai Neacşu (PNL) – 45,46%

Octavian Samoilă (PSD) – 21,50%

Gheorghe Bazga (PSRO) – 12,90%

Marian Rusu (ALDE) – 7,42%

Florin Dinu (UNPR) – 3,86%

Toma Drăgan (PRU) – 3,10%

Alexandru Păun (PMP) – 2,89%

Virginia Guţă (PRM) – 2,83%

Consiliul Local: PNL 6, PSD 4, PER 2, ALDE 2, PSRO 1.

 

Secăria

Gheorghe Bălan (PSD) – 38,36%

Iulian Neagoe (PNL) – 32,35%

Gheorghe Bocolea (PPU) – 13,36%

Vasile Şchiopu (ALDE) – 10,42%

Ioan Meteleciu (PMP) – 5,48%

Consiliul Local: PSD 3, PNL 3, ALDE 1, PMP 1, PPU 1.

 

Sângeru

Gheorghe Radu (PNL) – 82,66%

Gheorghe Răduţă (PSD) – 8,77%

Daniel Ţapu (ALDE) – 6,53%

Ion Cernica (PMP) – 2,02%

Consiliul Local: PNL 11, PSD 2, ALDE 2.

 

Starchiojd

Ahmed Gîrbea (PSD) – 60,40%

Sorin Fofircă (PNL) – 30,42%

Daniel Ceauşu (PMP) – 3,69%

Constantin Bărbuceanu (PRU) – 2,62%

Vasile Ardeleanu (ALDE) – 2,46%

Ion Ivan (independent) – 0,39%

Consiliul Local: PSD 7, PNL 4, UNPR 1, PMP 1.

 

Surani

Lucian Bucur (PNL) – 73,88%

Marcela Cornea (PSD) – 18,96%

Florinel Duţă (ALDE) – 7,14%

Consiliul Local: PNL 8, PSD 2, ALDE 1.

 

Şirna

Valerică Sandu (PNL) – 74,02%

Vasile Mihai (PSD) – 20,57%

Răzvan Ion (PMP) – 4,08%

Victor Stan (ALDE) – 1,31%

Consiliul Local: PNL 9, PSD 3, PMP 1.

 

Şoimari

Laurenţiu Bădica (PPU) – 43,57%

Constantin Dragomir (PNL) – 21,14%

Florin Păun (UNPR) – 15,49%

Dorel Badea (PSD) – 9,44%

Ion Stănescu (ALDE) – 9,17%

Ion Oţelea (PSRO) – 1,15%

Consiliul Local: PPU 5, PNL 3, UNPR 2, PSD 2, ALDE 1.

 

Şotrile

Bogdan Davidescu (PSD) – 59,97%

Gabriel Broşteanu (PNL) – 35,45%

Vasile Dumitrescu (ALDE) – 1,95%

Marian Albu (PMP) – 1,83%

Felicia Moise Vîrforeanu (PND) – 0,78%

Consiliul Local: PSD 8, PNL 5.

 

Ştefeşti

Vasile Tăbăraş (PSD) – 76,94%

Constantin Ristea (PNL) – 18,41%

Loredana Stroescu (PMP) – 2,44%

Ionuţ Căpraru (ALDE) – 2,19%

Consiliul Local: PSD 8, PNL 2, ALDE 1.

 

Talea

Cristian Neagoe (PSD) – 78,74%

Ion Bănescu (PNŢCD) – 8,38%

Daniel Ghiţă (PNL) – 6,88%

Adrian Vasile (UNPR) – 5,98%

Consiliul Local: PSD 6, PNL 1, PNŢCD 1, UNPR 1.

 

Tătaru

Iuliana Mareş (PNL) – 74,49%

Jianu Tache (PMP) – 9,85%

Mihail Radu (PSD) – 8,13%

Elena Dobroţeanu (ALDE) – 7,51%

Consiliul Local: PNL 6, PSD 1, PMP 1, ALDE 1.

 

Teişani

Gheorghe Stanciu (PNL) – 66,52%

Vasile Mărculescu (PSRO) – 18,01%

Toma Drăjneanu (PSD) - 8,42%

Constantin Ungureanu (ALDE) – 5,45%

Alexandru Ciutulin (PRU) – 1,57%

Consiliul Local: PNL 8, PSRO 2, PSD 2, ALDE 1.

 

Telega

Gheorghe Ilie (PSD) – 39,01%

Constantin Buga (PNL) – 23,61%

Alexandru Chirobocea (PMP) – 14,94%

Alin Calcea (independent) – 12,68%

Octavian Grecu (PSRO) – 5,19%

Sorin Buga (ALDE) – 4,55%

Consiliul Local: PSD 7, PNL 3, PMP 2, PSRO 1, ALDE 1, un independent.

 

Tinosu

Iulian Andrei (PNL) – 70,83%

Lionaş Preda (PSD) – 16,57%

Octavian Păuna (independent) – 8,24%

Georgel Filip (PSRO) – 4,34%

Consiliul Local: PNL 7, PSD 3, ALDE 1.

 

Târgșoru Vechi

Nicolae Drăgan (PNL) – 69,14%

Ion Catrina (PSD) – 13,58%

Nicolae Mihăiţă (ALDE) – 6,42%

Sorin Penciu (PSRO) – 6,00%

Cristian Dragnea (PMP) – 2,85%

Tudor Cărnuţă (UNPR) – 1,99%

Consiliul Local: PNL 11, PSD 3, ALDE 2, PSRO 1.

 

Tomşani

Mihai Pelin (PSD) – 86,45%

Ovidiu Sălcianu (PND) – 8,26%

Niculae Măchiţă (PNL) – 3,78%

Iulian Nan (ALDE) – 1,49%

Consiliul Local: PSD 10, PNL 1, PND 1, un independent.

 

Vadu Săpat

Constantin Iliescu (PSD) -51,49%

Vasile Zamfirescu (PNL) – 48,50%

Consiliul Local: PSD 6, PNL 5.

 

Valea Călugărească

Vasilică Neacşu (PSD) – 71,33%

Ioan Alexe (ALDE) – 14,83%

Florentin Dascălu (PNL) – 7,63%

Ionel Mocanu (UNPR) – 3,13%

Ionuţ Ernuţeanu (PRM) – 2,53%

Cezar Stoica (PRU) – 0,52%

Consiliul Local: PSD 11, ALDE 4, PNL 2.

 

Valea Doftanei

Lucian Costea (PNL) – 64,95%

Vasile Bâtu (independent) – 27,97%

Ciprian Şuşu (PMP) – 7,07%

Consiliul Local: PNL 9, PSD 5, PMP 1.

 

Vărbilău

Ion Ioniţă (PSD) – 65,49%

George Cojocaru (PNL) – 30,24%

Ioan Ţînţaru (PND) – 2,18%

Ioan Alexe (ALDE) – 2,08%

Consiliul Local: PSD 9, PNL 5, Partida Romilor 1.

 

Vâlcăneşti

Adrian Manole (PNL) – 65,88%

Grigore Dumitru (PSD) – 15,74%

Ion Mocanu (PRM) – 13,63%

Constantin Simion (ALDE) – 3,22%

Dumitru Costache (PRU) – 1,50%

Consiliul Local: PNL 8, PSD 3, PRM 2.

 

56 primari sunt de la PNL, 45 de la PSD, doi de la ALDE și unul de la PPU.

Cel mai mare scor în mediul urban - Florin Constantin (PSD), Vălenii de Munte – 69,90%

Cel mai mare scor în mediul urban mediul rural - Voicu Marin (PSD), Ciorani – 92,97%


Cel mai mic scor în 
mediul urban - Silviu Negraru (PNL), Mizil – 31,30%

Cel mai mic scor în mediul rural - Ioan Grigore (PSD), Izvoarele – 32,73%

Cea mai mare diferenţă în mediul urban: 50,78% la Vălenii de Munte - Florin Constantin (PSD), 69,90% vs. Gabriel Chivăran (PNL), 19,12%

Cea mai mare diferenţă în mediul rural: 89,91% la Ciorani - Voicu Marin (PSD), 92,97% vs. Daniel Oprea (ALDE), 3,06% 

Cea mai mică diferenţă în mediul urban: 1,80% la Slănic - Remus Moraru (PNL), 45,63% vs. Daneluş Costea (PSD), 43,83%

Cea mai mică diferenţă în mediul rural: 1,53% la Călugăreni (10 voturi) - Ileana Cârlan (PSD), 50,76% vs. Ion Enache (PNL), 49,23%

Primari femei: 4, toate în mediul rural, la Berceni, Călugăreni, Drajna, Tătaru.

21117 vizualizari
1

Comentarii

Campurile marcate cu * sunt obligatorii
  • Anton 12.06.2016 13:41 Stiti cat am cautat rezultatele acestea?! Multumesc!

Actualitate

4507 vizualizari
28 feb. 2020 17:59

Tânăra din Câmpina NU este infectată cu coronavirus. Rezultatul testelor este negativ

Infecția cu coronavirus nu se confirmă la cele două persoane din județul Prahova internate la Spitalul de Boli Contagioase din Ploiești: tânăra de 19 ani, din Câmpina și bărbatul de 33 de ani, din Bărcănești. În ambele cazuri, rezultatele testelor efectuate la Institutul Național "Matei Balș" este negativ. Informația a fost furnizată de directorul Direcției de Sănătate Publică Prahova, Dan Ioniță.

2294 vizualizari
28 feb. 2020 10:35

Campioana olimpică de tineret, Georgeta Popescu, a primit titlul de "Cetățean de onoare al municipiului Câmpina"

Ședința de joi, 28 februarie 2020, a Consiliului Local a început cu un moment festiv - acordarea tilului de "Cetățean de onoare al municipiului Câmpina" campioanei olimpice de tineret la monobob Georgeta Popescu. Tânăra sportivă a fost invitată în fața Consiliului Local pentru a primi diploma de "Cetățean de onoare", precum și un premiu de 10.000 lei din partea administrației câmpinene.

Alte stiri recente

1751 vizualizari
28 feb. 2020 11:50

S-a întâmplat în Câmpina, de-a lungul timpului, la data de 28 februarie

Pentru anul 2020, CâmpinaTV.ro v-a pregătit un nou serial - o prezentare a evenimentelor care au avut loc în Câmpina de-a lungul timpului, în fiecare zi a anului. O altfel de prezentare a istoriei localității. Nu avem pretenția că vom reuși să "prindem" toate evenimentele în acest demers strict jurnalistic, este imposibil acest lucru, totuși vom încerca să vă aducem în atenție informații interesante despre oameni și fapte din Câmpina noastră dragă.

2132 vizualizari
27 feb. 2020 13:54

S-a întâmplat în Câmpina, de-a lungul timpului, la data de 27 februarie

Pentru anul 2020, CâmpinaTV.ro v-a pregătit un nou serial - o prezentare a evenimentelor care au avut loc în Câmpina de-a lungul timpului, în fiecare zi a anului. O altfel de prezentare a istoriei localității. Nu avem pretenția că vom reuși să "prindem" toate evenimentele în acest demers strict jurnalistic, este imposibil acest lucru, totuși vom încerca să vă aducem în atenție informații interesante despre oameni și fapte din Câmpina noastră dragă.