În seara zilei de 30 decembrie 2023, în jurul orei 18.30, polițiștii din Câmpina au fost sesizați în legătură cu producerea unui accident rutier în comuna Filipeștii de Pădure.
Din primele cercetări, conform purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, un tânăr de 19 ani, în timp ce conducea un autoturism, ar fi acroșat un alt autoturism condus tot de un tânăr de 19 ani. În urma producerii accidentului a rezultat vătămarea corporală a unui minor de 16 ani, persoană transportată pe caroseria unuia dintre cele două autoturisme. Minorul a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate.
Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest care a indicat valoarea de 0,00 mg/l alcool pur în aerul expirat, în ambele cazuri. Cercetările sunt continuate de polițiști în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul rutier.
(Foto cu caracter ilustrativ)

TEAM UNDEFINED, echipa de robotică de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina, se află zilele acestea în Olanda, la Eindhoven, unde se desfășoară Premier European FIRST Tech Challenge.

Momente emoționante la festivitatea de final de an școlar de la Școala Gimnazială Centrală Câmpina. După o viață petrecută la catedră, profesor învățământ primar Marieta Necula se pensionează.

Miercuri, în jurul prânzului, pe rețelele de socializare au fost postate fotografii cu un urs care mergea nestingherit pe podul de la Zorile, dintre Câmpina și Telega.

Pe Strada Înfrățirii din Băicoi, care face legătura cu DN1, a avut loc marți după-amiază un tragic accident rutier.