Un incendiu puternic a izbucnit vineri dimineață la o locuință particulară din comuna Valea Doftanei, satul Teșila. În interiorul locuinței, pompierii militari au găsit o femeie de 88 de ani, pentru care, din păcate, nu s-a mai putut face nimic, având semne incompatibile cu viața.
Încă nu se cunoaște cauza declanșării incendiului, dar pompierii militari au acționat la fața locului cu două autospeciale, lor alăturându-se și un echipaj cu o autospecială de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență. Incendiul s-a manifestat violent, la întreaga locuință și la anexe, pe o suprafață de aproximativ 200mp. Din primele cercetări, focul a izbucnit din cauza jarului căzut din sobă.
(Foto cu caracter ilustrativ; ISU Prahova)

Caz incredibil înregistrat de polițiștii prahoveni. La data de 27 ianuarie, în jurul orei 23.25, polițiștii au oprit pentru control un autoturism care se deplasa pe Drumul Național 1 (E60), pe raza localității Comarnic.

Odată cu criza apei, toată lumea a aflat rolul extrem de important al Bazinului de Apă Curată de la Lunca Mare, Șotrile.

Intrarea în comuna Bănești dinspre Ploiești își va schimba radical înfățișarea.

Inspectoratul Județean de Poliție Prahova a fost sesizat cu privire la existența unor cazuri de tentativă de fraudă online, prin mesaje e-mail, în care anumite persoane și-ar fi atribuit identitatea unor persoane cu funcții de conducere din cadrul structurilor de aplicare a legii (Poliția Română, Europol).