Că s-a lucrat încet și prost, au recunoscut chiar și primarul și viceprimarul Câmpinei. Când s-a ajuns aproape de final cu reabilitarea conductei de apă (investiție cu fonduri europene), HidroPrahova a decis să mai execute o lucrare, de această dată din fonduri proprii, cea de realizare a unor noi branșamente pentru racordarea strazilor Sondei și Schelelor la conducta principală de apă. Și nu se știe cât va mai dura până se termină toată treaba și se repară carosabilul.

Mai mulți cititori CâmpinaTV.ro ne-au semnalat un adevărat dezastru ecologic care se produce, în opinia lor, pe Strada Constantin Istrati din Câmpina, spre Aleea Redutei.

Prăbușirea unei părți a drumului care face legătura între municipiul Câmpina și comuna Cornu afectează și transportul public dintre cele două localități. Pe perioada restricțiilor de trafic, microbuzele vor circula după un program special și pe un traseu modificat.

Consiliul Județean Prahova a transmis un comunicat privind situația drumului de la Câmpina afectat de alunecările de teren. Prin comunicat, Consiliul Județean încearcă să aducă o serie de clarificări și să precizeze care sunt pașii următori, dar finalul acestei povești pare acum destul de îndepărtat.

După ce s-a decis închiderea totală a Bulevardului Carol I, zona Câmpinița, la ieșirea spre Cornu, din cauza surpării drumului în urma alunecărilor de teren, Primăria Câmpina a precizat, în cursul zilei de miercuri, rutele alternative pentru transportul în comun.