Pentru anul 2020, CâmpinaTV.ro v-a pregătit un nou serial - o prezentare a evenimentelor care au avut loc în Câmpina de-a lungul timpului, în fiecare zi a anului. O altfel de prezentare a istoriei localității. Nu avem pretenția că vom reuși să "prindem" toate evenimentele în acest demers strict jurnalistic, este imposibil acest lucru, totuși vom încerca să vă aducem în atenție informații interesante despre oameni și fapte din Câmpina noastră dragă.
22 ianuarie...
1901 - În vama Predeal soseau patru colete cu ”capace de tuciu”, aduse de la Viena, de la firma Orient Varkehr, pentru lucrările de alimentare cu apă de la Câmpina. Pentru acestea, Primăria Câmpina nu a reușit să obțină o scutire de taxe vamale, astfel că a fost nevoită să achite suma de 3.548,11 lei.
1919 – Moare, la Câmpina, în casa sa de pe Strada Plevnei, nr. 11, la numai 45 de ani, Maria Aricescu (foto), luptătoare socialistă, o apropiată a lui Ștefan Gheorghiu, Panait Istrati și Constantin Mănescu.
1920 – La Câmpina era organizată o serbare cu strângere de fonduri pentru mutarea cursurilor școlii gimnaziale (actualul Colegiu Național ”Nicolae Grigorescu”) în conacul princiar, închiriat de Primărie și care necesita lucrări importante de reparații după ce fusese folosit de soldații germani în timpul ocupației germane din primul război mondial.
1944 – Comisariatul de Poliție Câmpina transmitea tuturor unităților din oraș un ordin de camuflaj, cu amenințarea că persoanele peste 15 ani, care nu respectă ordinul, vor fi deferite Curții Marțiale.
1997 – La Casa Cărții din Câmpina avea loc o întâlnire memorabilă a câmpinenilor cu scriitorul Octavian Paler.
(Pentru documentarea acestui serial cu date din istoria Câmpinei am folosit mai multe surse - de la monografiile lui Stoica Teodorescu și Silviu Dan Cratochvil, la alte volume despre istoria Câmpinei ale unor autori precum Alin Ciupală, Șerban Băleanu, Eduard Iosifescu, Ion Șovăială, Simona Luncașu, Marian Dulă și până la diverse articole de presă.)
Pe perioada caniculei, așa cum s-a întâmplat în fiecare vară, în centrul municipiului Câmpina, în Piața ”Marin Constantin” (Pasajul de la Ceas) funcționează un centru de prim-ajutor.
Grǎdinița “Iulia Hasdeu” din Câmpina deruleazǎ și în acest an, timp de două săptămâni, proiectul educațional “Grǎdinița de varǎ - Vara în culori”. Proiectul este la a IV-a ediție, fiind organizat în cadrul Centrului de Resurse Educaționale Deschise Câmpina, este avizat de cǎtre inspectorii pentru educație timpurie Mariana Ilie și Liliana-Mara Grigore și aprobat de inspectorul școlar general Ilona Rizea.
Timp de trei zile, între 1 și 3 iulie, de la ora 18.30, la Biserica Romano-Catolică ”Sfântul Anton de Padova” din Câmpina va avea loc Festivalul ”Jean de Krassowsky”.
Câmpina deține un edificiu unic, care îmbină trei stiluri arhitectonice diferite - baroc, neoclasic și rococo, un edificiu care ar putea deveni un punct de atracție și un simbol pentru turismul din Câmpina. Este vorba de Capela Hernia, de pe Aleea Parcului, un monument de la a cărui edificare se vor împlini anul viitor 140 ani!