Marți, 29 noiembrie, de la ora 17.00, este programată ședința ordinară a Consiliului Local Câmpina, unul dintre cele 18 puncte din proiectul ordinii de zi fiind aprobarea unui acord de parteneriat cu Consiliul Județean Prahova pentru realizarea, reabilitarea, extinderea și modernizarea unor obiective de investiții în sistemul de alimentare cu apă și canalizare.
Este un proiect aflat deocamdată în fază incipientă, având în vedere că pe site-ul Ministerului Mediului a fost publicat de puțin timp Ghidul specific privind regulile și condițiile aplicabile finanțării din fondurile europene prin Programul Național de Redresare și Reziliență în cadrul apelului de proiecte pentru extinderea sistemelor de apă și canalizare.
Deși pare un proiect mai degrabă tehnic și aduce mai mult cu un acord de principiu, va fi interesant de văzut cum vor vota unii consilieri câmpineni, care nu mai departe de începutul lunii trecute au respins un parteneriat asemănător cu Consiliul Județean, care avea ca obiect cofinanțarea investiției care include și controversatul pasaj subteran. Atunci, votul decisiv a fost al consilierilor din USR și PMP. Acum, rămâne de văzut cum se va vota în Consiliul Local Câmpina și dacă se va demonstra că votul precedent a fost doar un vot împotriva proiectului primarului Alin Moldoveanu sau, poate, consilierii câmpineni nu sunt de acord cu o asemenea colaborare cu Consiliul Județean. Vom vedea.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.