Duminică, 18 august, în jurul orei 22.30, la Florești a avut loc un accident de circulație.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, deplasați la fața locului, pe DJ 720, polițiștii au constatat faptul că un bărbat de 35 ani, ar fi pierdut controlul direcției de deplasare, intrând în coliziune cu un ansamblu de vehicule care se afla staționat, în afara părții carosabile. Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat valoarea de 1,00 mg/l alcool pur în aerul expirat, ulterior fiind condus la o unitate medicală în vederea recoltării de mostre biologice de sânge. Polițiștii continuă cercetările și au deschis un dosar penal pe numele bărbatului.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Începute în urmă cu două săptămâni, lucrările la Bulevardul Carol I din Câmpina, la ieșire din municipiu spre Cornu și DN1, se desfășoară într-un ritm bun.

Primăria municipiului Câmpina a anunțat că în zilele de marți, 9 iunie, 16 iunie și 23 iunie, Castelul „Iulia Hasdeu” va fi închis publicului.

Un apel la 112 a anunțat izbucnirea unui incendiu în comuna Filipeștii de Târg, sat Mărginenii de Jos.

În lunile martie și aprilie, la Câmpina s-au efectuat o serie de lucrări de toaletare a arborilor, dar pentru că nu era aprobat bugetul local, totul s-a rezumat la cota de 1/12 lunar din cheltuielile efectuate anul anterior.